pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Austria wobec Konstytucji 3 maja. - okładka książki
książka:

Austria wobec Konstytucji 3 maja. W świetle relacji posła austriackiego Benedykta de Cachégo przesyłanych do Wacława Kaunitza i Filipa Cobenzla

autor: Henryk Kocój

Dane szczegółowe:

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa: twarda
Ilość stron: 328 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788323323662
ISBN: 9788323323662
Data: 2008-02-14
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Opis:

Nie ma wątpliwości, że raporty posła austriackiego Benedykta de Cachego przesyłane do kanclerza dworu wiedeńskiego Wacława Kaunitza i Filipa Cobenzla stanowią ważne źródło wiedzy o dziejach Rzeczypospolitej w ostatnich latach jej istnienia. De Cache był bacznym i wnikliwym obserwatorem obrad Sejmu Wielkiego. Depesze tego dyplomaty zawierają również wiele ciekawych informacji o wewnętrznej sytuacji w Polsce w pierwszym okresie rządów konfederacji targowickiej.
W korespondencji de Cachego znaleźć można także wiele interesujących szczegółów dotyczących polskich misji dyplomatycznych w Petersburgu, Dreźnie i Berlinie. Pozwalają one lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej znalazła się Polska w roku 1791 i 1792.
Austriacki wysłannik śledził również działalność dyplomatów obcych państw: posła rosyjskiego – Jakowa Iwana Bułhakowa, oraz posłów pruskich – Augusta Ferdynanda Goltza i Girolamo Lucchesiniego.
Przedstawiciel Wiednia w swych depeszach wiele miejsca poświęcał działalności przywódców Sejmu Wielkiego, ale w jego korespondencji sporo także wzmianek o roli opozycji.
Najcenniejsze są jego raporty z drugiej połowy roku 792. To czas ostatniej rozpaczliwej próby wyjścia Polski z impasu – okres szlachetnych wysiłków, rozpaczliwej szarpaniny, wielkich iluzji, lecz także poważnych błędów przedstawicieli ówczesnej polskiej dyplomacji.
Opublikowanie tych źródeł z pewnością jest istotnym wkładem w rozwój badań nad owym tragicznym fragmentem dziejów Rzeczypospolitej.
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Henryk Kocój - autor m.in.:

Produkty podobne:

Galicja na józefińskiej mapie topograficznej - okładka książki
Galicja na józefińskiej mapie topograficznej 1779-1783.... Waldemar Bukowski, Bogusław Dybaś, Zdzisław Noga (red.)
Czwartek, 21 Czerwca 2018 roku.