pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
»
»
»
Atlas Antoniusa Milla Geographicae tabvlae in charta pergamena z 1583...
książka:

Atlas Antoniusa Milla Geographicae tabvlae in charta pergamena z 1583 roku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biblioteka Narodowa
Rok wyd.: 2015
Oprawa: Skórzana
Ilość stron: 88 s.
EAN: 9788370096328
ISBN: 9788370096328
Data: 2015-08-07
Cena wydawcy: 100.00 złpozycja niedostępna

Atlas Antoniusa Milla Geographicae tabvlae in charta pergamena z 1583... - opis wydawcy:

Reprodukcja atlasu włoskiego kartografa Antoniusa Milla Geographicae tabvlae in charta pergamena z 1583 roku, opatrzona bogatym komentarzem naukowym, to czterdziesta publikacja bibliofilska Biblioteki Narodowej. w Warszawie.

Szesnastowieczny atlas morski, poddany w 2002 roku gruntownej restauracji w Zakładzie Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych BN, jest jednym z najcenniejszych dzieł w kolekcji kartograficznej Biblioteki Narodowej. Składa się z ośmiu map wykonanych na pergaminie o wymiarach 41 x 65 cm, połączonych ze sobą wklejoną pomiędzy nie tekturą. Każdą ręcznie rysowaną i opisaną atramentem mapę zdobią barwne, złocone i srebrzone róże wiatrów, flagi, herby, statki oraz zarysy architektury symbolizującej miasta.

Atlas jest zbiorem ważnych historycznie, utrzymanych w niezwykle pięknej estetyce portolanów - map wykorzystywanych przez żeglarzy - z precyzyjnie opisaną linią brzegową, wypełnioną nazwami portów, oznaczeniem przybrzeżnych obszarów niebezpiecznych, a także miejsc widocznych z okrętu, umożliwiających określenie jego położenia.

Edycję Wydawnictwa Biblioteki Narodowej uzupełniają ilustrowane opisy poszczególnych map - dokonane przez Lucynę Szaniawską - bardzo pomocne w odczytywaniu dokumentu kartograficznego przez współczesnego czytelnika. Publikacja zawiera również trzy eseje: Eweliny Bykuć poświęcony autorowi atlasu, Marii Woźniak o konserwacji zabytków pergaminowych Biblioteki Narodowej oraz obszerny, pasjonujący wykład Lucyny Szaniawskiej, omawiający ewolucję kartografii śródziemnomorskiej i jej dojrzałe osiągnięcia w pracach współczesnych Millowi kartografów.

Ewa Jakubowska, autorka szaty graficznej publikacji,.nawiązuje w swoim projekcie do stylu epoki, dominującego w czasach powstania atlasu.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wtorek, 23 Kwietnia 2019 roku.