pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Sztuka Japonii. Studia
Sztuka Japonii. Studia 33.60 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Do absolutu poprzez abstrakcję
Do absolutu poprzez abstrakcję 21.11 zł pozycja dostępna!
książka:

Artyści niepokorni. Tom 1. Sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi

Dane szczegółowe:
Wydawca: PWSFTv i T
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 370 s.
Wymiar: 220x270 mm
EAN: 9788365501370
ISBN: 978-83-6550-137-0
Data: 2018-03-09
pozycja niedostępna

Artyści niepokorni. Tom 1. Sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi - Janusz Zagrodzki - opis książki:

Monografia naukowo-artystyczna w artystycznym opracowaniu graficznym. Tom 1 obejmujmuje pierwszą połowę XX wieku.

Na twórczość nowatorów łódzkich wpłynęła specyfika życia zamieszkujących miasto przedstawicieli różnych narodowości. Indywidualizm Łodzi wynikał dodatkowo z jej niezwykłej architektury gdzie przenikały się fragmenty starej osady polskiej, z niemal średniowiecznym gettem Żydów i koloniami osadników niemieckich. Nad miastem panowały wielkie fortece przemysłu i pałace fabrykantów we wszystkich możliwych stylach, od gotyku i renesansu, do baroku i klasycyzmu. Opisując wyraz plastyczny Łodzi, Witold Wandurski i Karol Hiller dostrzegli wyjątkowe uwarunkowania, które umożliwiły przekształcenie się "złego miasta" w "miasto awangardy": "Łódź nie została jeszcze odkryta pod względem artystycznym. Łódź czeka na swego Kolumba".

"Awangarda łódzka", termin utożsamiany dotychczas z twórczością artystów z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych, zyskał obecnie nowe znaczenie dzięki wystąpieniom artystów początku wieku, Samuela Hirszenberga, Leopolda Pilichowskiego i Henryka Glicensteina i twórców następnej generacji działających w drugiej dekadzie XX wieku, w różnorodny sposób nawiązujących do ekspresjonizmu, jak przykładowo Jankiel Adler, Wincenty Brauner czy Marek Szwarc. Łódź miała również malarza futurystę Konstantego Mackiewicza, który po przyjeździe z Rosji wpłynął na wyraz plastyczny łódzkiego teatru, opracowując scenografie do m. in. obrazów dramatycznych Witkacego. Najbardziej znane postaci łódzkiej sceny artystycznej dwudziestolecia międzywojennego: Karol Hiller, Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro nie potrzebują już żadnej rekomendacji. Ale twórcy z kręgu łódzkiego awangardowego czasopisma "Formy" jak m. in.: Stefan Wegner, Aniela Menkes, Bolesław Hochlinger, czy przedstawiciele najmłodszego pokolenia lat trzydziestych: Julian Lewin czy Samuel Szczekacz, nie zostali jeszcze w pełni ujawnieni.

Książka „Artyści niepokorni. Tom 1. Sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo PWSFTv i T.

Książka posiada 370 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Artyści niepokorni. Tom 1. Sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej..."
Janusz Zagrodzki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: