pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy a.z.

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 284 s.
Wymiar: 250x195 mm
EAN: 9788363820893
ISBN: 978-83-6382-089-3
Data: 2020-09-23
58.22 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Rozbudowana i uaktualniona monografia kolekcji, która dała impuls do rozwoju Muzeum Sztuki w Łodzi w jedną z najważniejszych w Europie placówek wystawienniczych i naukowo-badawczych poświęconych badaniom nad różnymi aspektami sztuki nowoczesnej i współczesnej.
Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. to pierwszy zbiór radykalnej sztuki awangardowej w Polsce, a także jeden z pierwszych na świecie stworzonych z myślą o publicznej prezentacji. Jest wyjątkowa także dlatego, że powstała z darów artystów i z inicjatywy środowiska artystycznego. Wreszcie jest to kolekcja, która została zdeponowana, a następnie podarowana ówczesnemu muzeum miejskiemu, miała więc od początku charakter zbiorów publicznych. Ten fakt oznaczał usankcjonowanie dziedzictwa awangardy poprzez włączenie go do oficjalnego obiegu kultury. Publikacja prezentuje zaktualizowaną, choć wymagającą wciąż dalszych badań, wiedzę dotyczącą historii kolekcji.
Wydawnictwo otwierają dwa eseje: pierwszy, autorstwa Pauliny Kurc-Maj i Anny Saciuk-Gąsowskiej, przedstawia etapy budowania Kolekcji, w oparciu o aktualny stan badań, drugi, autorstwa Mashy Chlenovej, poświęcony jest umiejscowieniu jej wśród powstających w zbliżonym czasie innych zbiorów sztuki awangardowej.
Zasadnicza część książki to prezentacja wszystkich dzieł Kolekcji, zawierająca reprodukcje opatrzone notami interpretującymi. Również te dzieła, które zaginęły w czasie II wojny światowej, są opisane bądź opracowane zgodnie z najbardziej aktualnym stanem wiedzy. W zamykającej publikację części katalogowej znajduje się też krótka historia każdego z dzieł wraz z opisem konserwatorskim.

Książka "Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy a.z." - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi. Książka posiada 284 stron i została wydana w 2019 r. Cena 58.22 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.