pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Archidiecezja lwowska obrządku ormiańskokatolickiego w latach 1902 - 1938. Seria: Biblioteka Lehahayer 3

Autor książki:

Tomasz Krzyżowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 704 s.
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9788381381239
ISBN: 978-83-8138-123-9
Data: 2021-01-20
39.03  50.00  10.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Kościół ormiańskokatolicki w Polsce pod kierownictwem abp. Józefa Teodorowicza przeżył w pierwszych czterech dziesięcioleciach XX wieku odrodzenie. Pierwsze w jego dziejach media (czasopisma, audycje radiowe), renesans organizacji świeckich wiernych w nowoczesnej formie, wspaniała katedra, w której sacrum uzyskało niezwykłą kreację artystyczną, odnowienie kontaktów z macierzystą wspólnotą ormiańskich katolików w innych krajach - to niezaprzeczalne osiągnięcia, które mogły przynieść dobro w różnych wymiarach, narodowym ormiańskim i religijnym katolickim oraz ekumenicznym. Książka Tomasza Krzyżowskiego uzupełnia naszą wiedzą o źródłach i kierunkach odrodzenia, pokazując, jak działały struktury tego Kościoła, jego instytucje, kapłani, zakon żeński, wierni. Autor okazał wielki kunszt w poznawaniu i analizie źródeł. Stworzył rzetelną, bogatą w dane, dobrze skomponowaną monografię. Jest to wierna historiograficzna rekonstrukcja procesu budowy łączącej mistyczne z ludzkim, której drugi z tych wątków przerwała nieubłagana Historia.

Dr hab. Andrzej A. Zięba, Uniwersytet Jagielloński

Monografia Tomasza Krzyżowskiego powstała na skutek szeroko zakrojonej kwerendy archiwalnej i bibliotecznej w kraju i za granicą. Na skutek tego powstał kompleksowy obraz ormiańskiej archidiecezji lwowskiej ukazujący nieznane dotąd fakty i szczegóły, czasami wręcz zaskakujące. Na tle dotychczasowej historiografii (syntezy dziejów Kościoła ormiańskiego w Polsce autorstwa Czesława Lechickiego i Grzegorza Petrowicza) wyróżnia się wnikliwością ujęcia i daje bardzo dobre świadectwo horyzontów umysłowych jej autora.

Prof. dr hab. Krzysztof Stopka, Uniwersytet Jagielloński 

Książka "Archidiecezja lwowska obrządku ormiańskokatolickiego w latach 1902 - 1938. Seria: Biblioteka Lehahayer 3" - Tomasz Krzyżowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 704 stron i została wydana w 2020 r. Cena 39.03 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]