pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Apostołowie i technokraci. Elity polityczne Hiszpanii frankistowskiej. Seria: Arkana historii

Autor książki:

Marcin Mleczak

Dane szczegółowe:
Wydawca: ARCANA
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 382 s.
Wymiar: 150x215 mm
EAN: 9788365350787
ISBN: 978-83-65350-78-7
Data: 2023-03-09
50.14 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Marcin Mleczak – doktor nauk historycznych, zajmuje się procesami modernizacji politycznej w XIX i XX wieku. Publikował w „Arcanach”, „Pressjach” i „Nowej Fantastyce”. Współautor wystaw „Chronos wyzwolony: jak zmienia się czas”, „Tej drogi nigdy nie było: epos o Gilgameszu”, „Upiorny cesarz: H. P. Lovecraft”. Mieszka w Krakowie i w Bieczu.

Apostołowie i technokraci przybliżają ten skomplikowany okres hiszpańskiej historii, skupiając się na otaczających Caudillo ludziach: skąd się wzięli, jak zareagowali na wybuch wojny domowej, jakie państwo zamierzali współtworzyć – i wreszcie, jak wyobrażali sobie przyszłość po śmierci Franco. Praca nie unika kontrowersyjnych zagadnień, takich jak przemoc po obu stronach konfliktu z lat 1936-1939, relacje Hiszpanii z III Rzeszą czy wreszcie rola Juana Carlosa w transformacji ustrojowej. Jednocześnie oferuje szerokie tło porównawcze, zestawiając Nowe Państwo z Portugalią Salazara i Włochami Mussoliniego.

„Ogromną zaletą rozprawy jest jej spokojny i wyważony język, tym bardziej godny pochwały, iż traktuje ona o kwestiach wywołujących do dziś (także w Polsce) spore emocje. Mimo krytycznego stosunku do Franco i negatywnej weryfikacji pewnych mitów (na przykład, iż dyktator od początku konsekwentnie wykluczał udział Hiszpanii w II wojnie światowej) Autor nie odmawia mu pewnych zasług, bezstronnie też i nieraz bardzo krytycznie ocenia jego przeciwników”. (prof. Jakub Polit)

Książka "Apostołowie i technokraci. Elity polityczne Hiszpanii frankistowskiej. Seria: Arkana historii" - Marcin Mleczak - oprawa twarda - Wydawnictwo ARCANA. Książka posiada 382 stron i została wydana w 2023 r. Cena 50.14 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.