pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Apologia kobiecego ducha Sybilla Aleramo i jej związki z polską kulturą...
Tytuł książki:

Apologia kobiecego ducha Sybilla Aleramo i jej związki z polską kulturą literacką pierwszej połowy

Autor książki:

Anita Kłos

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 230 s.
EAN: 9788322791516
ISBN: 978-83-2279-151-6
Data: 2019-01-16
29.21  35.70  6.49 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Apologia kobiecego ducha. Sibilla Aleramo i jej związki z polską kulturą literacką pierwszej połowy XX wieku to opowieść o kobietach piszących: prozatorkach i poetkach, tłumaczkach i dziennikarkach. O książkach z kobietami w tytule (Kobieta, Dom kobiet) i ich recepcji, głównie wśród kobiet. O kobietach w twórczości kobiet i o kreatywności kobiet w ogóle. O poszukiwaniu oryginalnej literackiej formy dla kobiecego głosu i doświadczenia. O jednostkowym przeżywaniu kobiecości i konfrontacji ze społecznymi ograniczeniami wynikającymi z płci. O intelektualnych relacjach między kobietami i kobiecej przyjaźni. O siostrzeństwie i kobiecym geniuszu.

Centralną postacią tej opowieści jest Sibilla Aleramo (właśc. Rina Faccio, 1876-1960), włoska pisarka, poetka, dziennikarka, aktywistka i feministka. Zaś punktami wyjścia zawartych w monografii rozważań - dwa przekłady związane z osobą Aleramo w polskim kontekście: tłumaczenie jej debiutanckiej książki, Una donna (1906), na język polski, autorstwa Stanisławy (Soavy) Gallone, oraz niebezpośrednia translacja dramatu Dom kobiet Zofii Nałkowskiej (1930) na język włoski, dokonana przez samą Sibillę. Korzystając z metod współczesnego przekładoznawstwa i komparatystyki, traktując historię przekładu jako klucz do badania historii kultury, Anita Kłos przedstawia recepcję twórczości Sibilli Aleramo w Polsce oraz przekładowy dorobek włoskiej pisarki. Przy okazji prezentuje ciekawy, a mało znany wycinek historii literatury i rekonstruuje sieć powiązań między polskimi i włoskimi intelektualistkami w pierwszej połowie XX wieku.

Książka "Apologia kobiecego ducha Sybilla Aleramo i jej związki z polską kulturą literacką pierwszej połowy" - Anita Kłos - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej. Książka posiada 230 stron i została wydana w 2019 r. Cena 29.21 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Produkty podobne:
Ślad wydawcy - okładka książki

Ślad wydawcy

Roberto Calasso
Świadek wieku zaślepienia. Polska - okładka książki

Świadek wieku zaślepienia. Polska recepcja twórczości...

Edward Białek, Leszek Żyliński (red.)