pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Formy nieobecności. Szkice o współczesnej poezji kobiet
Tytuł książki:

Formy nieobecności. Szkice o współczesnej poezji kobiet

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 360 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324234899
ISBN: 978-83-2423-489-9
Data: 2019-01-11
28.59  42.00  13.41 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Formy nieobecności. Szkice o współczesnej poezji kobiet - opis książki:

Teksty zgromadzone w nieniejszym tomie przybliżają sylwetki poszczególnych autorek piszących na przestrzeni ostatniego stulecia, dokonując ponownego mapowania polskiej historii poezji i przywracając należną w niej rolę twórczości kobiet. Tym samym, opisując osobne dokonania literackie, poszukują pokrewieństw i powiązań między poetkami, śledzą wspólne im tematy i tendencje, pytają o tradycję tej poezji. Nie chodzi jednak o budowanie nowego kanonu, lecz o refleksję nad formami czy formułami obecności poetek w historii polskiej literatury. Autorki i autorzy szkiców znajdują kulturowe oraz metodologiczne zaplecze dla języka, który pozwoli im na snucie opowieści o poetkach niedostosowanych do tradycyjnych historycznoliterackich ram, diagnozując jednocześnie przyczyny tego niedopasowania. Swoje miejsce w różnych, nieraz nieoczywistych konfiguracjach, zyskuje w ten sposób kilkadziesiąt poetek, od autorek młodopolskich po debiutujące po obecnym stuleciu.

Autorzy pomieszczonych w książce szkiców stanęli w obliczu pytania: czy istnieje własna poezja kobiet i jakie jest jej miejsce na mapie polskiej literatury XX i XXI wieku. Monografia Formy (nie)obecności? przynosi uzupełnienie białych plam w historii twórczości lirycznej, a zebrane w niej studia, analizy i interpretacje nie tylko rekonstruują i rewidują przebieg procesu historycznoliterackiego, ale także przewartościowują pokutujące przez lata ustalenia. To ważna i odkrywcza książka odsłaniająca niedostrzegane zazwyczaj oblicze poezji kobiet.

prof. UŚ dr hab. Joanna Dembińska-Pawelec

Książka "Formy nieobecności. Szkice o współczesnej poezji kobiet" - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 360 stron i została wydana w 2019 r. Cena 28.59 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]