pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Anglosaska doktryna precedensu. Porównanie z kontynentalną polityką orzeczniczą

Autor książki:

Maciej Koszowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna CM
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 326 s.
EAN: 9788367240246
ISBN: 978-83-6724-024-6
Data: 2022-06-20
49.14 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Maciej Koszowski - autor ponad 50 publikacji naukowych, za granicą prowadził badania naukowe na Uniwersytecie Akureyri w Islandii, Uniwersytecie Tromso w Norwegii oraz Uniwersytecie Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Jest posiadaczem licznych nagród i wyróżnień, m.in. laureatem konkursu PRIMUS IN PRIMIS i uczestnikiem rządowego programu: "Mobilność Plus". Rozprawę doktorską obronił na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Anglosaska doktryna precedensu. Porównanie z kontynentalną praktyką orzeczniczą rozwija temat, który nie doczekał się jeszcze kompleksowego opracowania w polskojęzycznej literaturze prawniczej. Przedstawiając zasady rządzące doktryną wiążącego precedensu, autor - poza nawiązaniem do wątków historycznych - skoncentrował

się na oryginalnych typowych tylko dla prawa anglosaskiego pojęciach i instytucjach. Tym sposobem zostały tu omówione m.in.: horyzontalny i wertykalny aspekt zasady stare decisis, ratio decidendi, obiter dicta, a case of first impression, distinguishing, overruling czy przypadki ustanowienia precedensu per incuriam lub sub silentio. Dodatkowo zostały naznaczone subtelne odmienności między precedensami występującymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w tym z uwzględnieniem podziału tych pierwszych na poszczególne stany, a tego drugiego na trzy odrębne jurysdykcje. Zwieńczeniem poruszonych zagadnień jest próba oceny z perspektywy rozwiązań charakterystycznych dla anglosaskiej doktryny precedensu ich odpowiedników z kontynentalnej praktyki orzeczniczej. W rezultacie niniejsze opracowanie stanowi doskonałe porównanie sytemu prawnego typu common law z systemami prawnymi typu civil law.

Książka "Anglosaska doktryna precedensu. Porównanie z kontynentalną polityką orzeczniczą" - Maciej Koszowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna CM. Książka posiada 326 stron i została wydana w 2019 r. Cena 49.14 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.