pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
książka:

Anakonda. Seria: Dzieła wybrane

Dane szczegółowe:
Wydawca: ARCANA
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 150x215 mm
EAN: 9788360940556
ISBN: 978-83-60940-55-6
Data: 2014-07-11
Obniżka ceny! 19.07  23.10  4.03 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Anakonda. Seria: Dzieła wybrane - Ferdynand Goetel - opis książki:

Anakonda, Ferdynanda Goetla „powieść o węglu”, przedstawia losy jednej kopalni w Zagłębiu Dąbrowskim - i związanych z nią postaci - w warunkach dekoniunktury lat 30. XX w., wywołanej przez wielki kryzys ekonomiczny. Konsekwencją tej sytuacji, dającej się dotkliwie we znaki polskiej gospodarce, szczególnie przemysłowi ciężkiemu, jest przejęcie powieściowej kopalni węgla kamiennego „Józef” przez potężny amerykański holding o wymownej nazwie Anakonda, który powiększa swój stan posiadania, wkraczając na nieznany sobie wcześniej teren Polski. Przykład przedsiębiorstwa, które popada w zależność od wielkiego kapitału zagranicznego, pozwala zwrócić uwagę na przemiany zachodzące w gospodarce światowej, a przede wszystkim w całej ostrości przedstawić ekonomiczne i społeczne stosunki w polskim zagłębiu węglowym oraz ukazać konflikt między nowym, bezwzględnie egzekwującym regułę dochodowości właścicielem a przywiązanym do dawnych zasad, świadomym odpowiedzialności za podległą sobie kopalnię i jej załogę dyrektorem…

Powieść, pisana z przerwami przez kilka dziesięcioleci i wydana w postaci książkowej dopiero pośmiertnie, na emigracji, w 1964 r. jest swoistą kontynuacją najsłynniejszego dzieła Goetla - Z dnia na dzień.

Anakonda w oryginalny sposób wzbogaca reprezentację utworów podejmujących tematykę górniczą, takich jak w literaturze powszechnej Germinal (1885) Emila Zoli oraz Król Węgiel (1917) Uptona Sinclaira, a w polskiej Krety (1897) Artura Gruszeckiego, Czarne skrzydła (1928-1929) Juliusza Kadena-Bandrowskiego i liczne powieści Gustawa Morcinka.

Książka „Anakonda. Seria: Dzieła wybrane” - oprawa twarda - Wydawnictwo ARCANA.

Książka posiada 216 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Anakonda. Seria: Dzieła wybrane"
Ferdynand Goetel - autor m.in.:
Tatry - okładka książki
Tatry Ferdynand Goetel;
Tatry - okładka książki
Tatry Ferdynand Goetel;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Poza systemem - okładka książki
Poza systemem Andrzej Waśko
Przez kraj czerwonego caratu - okładka książki
Przez kraj czerwonego caratu Tadeusz Hołówko
Na marne - okładka książki
Na marne Henryk Sienkiewicz
Produkty podobne: