pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Aksjologia unijnego kodeksu proceduralnego

Autor książki:

Tomasz T. Koncewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: C H Beck
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 646 s.
Wymiar: 140x230 mm
EAN: 9788325511982
ISBN: 978-83-2551-198-2
Data: 2010-05-19
Cena wydawcy: 79.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jednostka w cieniu władzy, sąd związany monteskiuszowskim postulatem "tuby prawodawcy", prawodawca działający sprawnie i antycypujący problemy? Prawo europejskie dowodzi, że te trzy tradycyjne założenia należą dzisiaj wyłącznie do świata mitu. Jednostka jest niepokorna, walczy o swoje, jest partnerem dla władzy, sąd nie chce być niewolnikiem przepisu, na prawo patrzy w sposób konstruktywny. W końcu prawodawca polityczny wcale nie działa racjonalnie, popełnia błędy, wielu rzeczy nie przewiduje i nie jest w stanie szybko reagować. W takim otoczeniu "argumenty z procedury" i "z systemu" prawa występują jako potężna i autonomiczna siła, wolna od krótkotrwałych i doraźnych kompromisów. Aktorzy integracji (jednostki, instytucje, państwa) pozostają wobec siebie w sieci zależności, stałej komunikacji, nie przestają spierać się o wizję wspólnoty. Ta sieć powiązań i interakcji jest wyrażona przez "unijny kodeks proceduralny": wielopoziomową, kompleksową i dynamiczną strukturę racjonalizującą bogactwo normatywne integracji europejskiej. Kodeks nie działa sam przez siebie, ale wyłącznie dzięki swoim aktorom, którzy widzą w nim narzędzie do zmiany na lepsze i alternatywę wobec wszechobecnej polityki i oportunizmu chwili. Jako twór ludzki kodeks odrzuca doskonałość, którą traktuje jako nieosiągalny ideał. Wierzy raczej w pragmatyczną rzeczywistość, która powinna być rekonstruowana w sposób najlepszy z możliwych i przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnych narzędzi.
Kodeks tworzy własną wizję wspólnoty zogniskowanej wokół trzech wielkich idei: godności, sprawiedliwości i racjonalności, za którymi kryje się przesłanie dla każdego, kto w prawie europejskim chce w sposób efektywny realizować swoje cele. To przesłanie to: wierność nadrzędnym zasadom, dostrzeżenie godności jednostki na tle wspólnoty, sztuka godzenia sfery interesu indywidualnego z kolektywnym, gotowość odczytywania faktów jednostkowych z perspektywy większej całości oraz, last but not least, zawierzenie sądom jako prawdziwym architektom "unijnego kodeksu proceduralnego".

Książka "Aksjologia unijnego kodeksu proceduralnego" - Tomasz T. Koncewicz - oprawa twarda - Wydawnictwo C H Beck. Książka posiada 646 stron i została wydana w 2010 r.