pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

1809 Grom nad Dunajem. Zwycięstwa Napoleona nad Habsburgami. Tom I. Abensberg

Autor książki:

John H. Gill

Dane szczegółowe:
Wydawca: Napoleon V
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 441 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788365855404
ISBN: 978-83-6585-540-4
Data: 2017-09-04
36.30 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

W tym tomie John H. Gill opisuje tło polityczne konfliktu i jego pierwsze bitwy, pod Abensberg, Eckmühl i Ratyzboną. Wskazuje motywy, które skłoniły Austrię w do zaatakowania Francji w czasie, gdy Napoleon i większa część jego doświadczonych wojsk znajdowała się w Hiszpanii. Pomimo zaskoczenia wywołanego momentem ataku austriackiego 10 kwietnia, francuski cesarz całkowicie odmienił ponurą sytuację strategiczną oszałamiającymi ciosami, które określił swoimi "najlepszymi i najznakomitszymi z manewrów".

Po zapierającym dech w piersiach pościgu doliną Dunaju Napoleon zajął pałace Habsburgów po raz drugi w ciągu ostatnich czterech lat. Opierając swoją pracę na trwających lata badaniach oraz odwiedzanych przez siebie polach bitew, Gill przedstawia kompleksową analizę obfitującą w spektakularne walki, intrygi dyplomatyczne i znakomicie sportretowane postaci, które żyły w tym niezwykłym czasie. Następne tomy przedstawią kolejne etapy wojny, aż do jej zakończenia, wraz z pierwszą, niewątpliwą porażką pod Aspern-Essling, tytaniczną bitwą pod Wagram i pomijanym często zmaganiom pod Znojmem, które doprowadziło do zawieszenia broni.

John H. Gill (Jack) - jest profesorem nadzwyczajnym w Wydziale Centrum Bliski Wschód - Azja Południowa, stanowiącego część Uniwersytetu Obrony Narodowej w Waszyngtonie. Był oficer armii USA w regionie Azji Południowej, będąc w stopniu pułkownika odszedł ze służby po ponad 27 latach aktywnej służby. Jest autorem: "With Eagles to Glory: Napoleon and his German Allies in the 1809 Campaign" oraz redaktorem "A Soldier for Napoleon". Zdobył licencjat w Middlebury College w 1977 roku a magisterium na Uniwersytecie im. Jerzego Waszyngtona w 1987 roku.

"Po raz kolejny Jack Gill zwraca się ku tematowi, który zna dobrze - wojnie roku 1809 z Austrią. Korzystając ze swojej szerokiej znajomości niemieckich, austriackich oraz francuskich wspomnień i dzienników, historii jednostek oraz oficjalnych raportów, przedstawia nam ostatnią zwycięską kampanię Napoleona" - Robert Burnham, redaktor The Napoleon Series.

Wojna roku 1809 reprezentuje kamień milowy w historii wojskowości epoki napoleońskiej. Pomimo iż zakończyła się ona francuskim zwycięstwem, Napoleon i armia francuska wykazali w niej złowieszcze objawy rozkładu, podczas gdy ich przeciwnicy stawali się coraz silniejsi. Wojna ta była momentem zwrotnym, wyznaczającym początek końca jednego z największym mocarstw Europy i jednego z największych dowódców w historii.

W swoim pierwszym tomie epickiej, trzytomowej historii kampanii, znany historyk John H. Gill bada zbieg decyzji politycznych i militarnych, które doprowadziły do wojny, a kończy go dramatycznym opisem bojów otwierających kampanię w Niemczech. W rezultacie 15 lat badań, napisana bogatym i pasjonującym językiem, "1809: Grzmot nad Dunajem" ma stanowić kompletną relację z ego kluczowego konfliktu.

O "With Eagles to Glory" napisano:
"Doskonała i bardzo szczegółowa praca dotycząca organizacji i działań wszystkich kontyngentów niemieckich walczących pod Napoleonem w trakcie tego roku. Należy wskazywać tę książkę jako wzór metody badawczej oraz sposobu prezentacji jej wyników" - The Bulletin of the Military Historical Society.

"Fascynująca i znakomita dobrze napisana i wciągająca, zawierająca mnóstwo wartościowych informacji. Jeśli nie macie egzemplarza, kupcie go, jeśli nie możecie kupić, wypożyczcie" - First Empire.

"Książka skierowana do osób chcących poważnie zgłębić wiedzę o historii wojskowości autorowi należą się gratulacje za jego drobiazgowe badania i dbałość o szczegóły, które czynią z tej książki podstawę do badań nad tą kampanią" - brygadier R.J. Lawendon, Journal of the Royal Artillery.

Książka "1809 Grom nad Dunajem. Zwycięstwa Napoleona nad Habsburgami. Tom I. Abensberg" - John H. Gill - oprawa miękka - Wydawnictwo Napoleon V. Książka posiada 441 stron i została wydana w 2017 r. Cena 36.30 zł. Zapraszamy na zakupy!