pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

10 mitów II wojny światowej

Autor książki:

Aleksij Isajew

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bellona
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788311142305
ISBN: 978-83-1114-230-5
Data: 2018-01-26
Cena wydawcy: 34.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ze wstępu
Pijani niemieccy fizylierzy szli w "psychicznym ataku" za "Tygrysami"; "Na niego jechało dziesięć czołgów i on jeden po drugim unieruchamiał je wyciąganymi jeden po drugim ze skrzyni "Panzerfaustami"; "Kawalerzyści ruszyli do samobójczej szarży na czołgi"; "Zamiast obrony dostali rozkaz nacierania"... Zdania podobne do wymienionych bardzo często można spotykać w literaturze wspomnieniowej, historycznej oraz publicystycznej, poświęconej Drugiej wojnie światowej. Duża ich część stała się już swego rodzaju sztampą, obowiązkowymi elementami narracji. Jeśli niemiecki czołg, to - "Tygrys" lub "Pantera", jeśli samobieżne działo - to "Ferdynand".

Jeśli trzeba pokazać żołnierza Wehrmachtu, to obowiązkowymi elementami stają się zawinięte rękawy, szare mundury, krótkie buty i pistolet maszynowy "MP-40" z hakiem pod lufą i skrzynkowym magazynkiem. Radziecki żołnierz częściej jest pokazywany z trzyliniowym karabinem, z igłowym bagnetem. Zawsze czegoś mu brakuje, jedyną jego bronią do walki z czołgami - ciężka rusznica przeciwpancerna z długą lufą, służąca jednocześnie do ostrzeliwania samolotów. Radziecki żołnierz porusza się głównie na swoich dwóch nogach, a koń w Wehrmachcie jest po prostu jakimś dziwolągiem - niemieccy żołnierze na stronach książek i w kadrach filmów do naszych dni włącznie, przemieszczają się wyłącznie samochodami ciężarowymi lub w podobnych do trumien transporterach opancerzonych "Hnomag". W ostateczności autorzy i reżyserzy wsadzają ludzi w szarych mundurach z zwiniętymi rękawami i z "MP-40" w rękach na motocykle...

Książka "10 mitów II wojny światowej" - Aleksij Isajew - oprawa miękka - Wydawnictwo Bellona. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2018 r.