pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
dewocjonalia:

Ikona Matka Boża. Hodegetria

Dane szczegółowe:
Dostawca: San Gabriele
Data: 2022-01-25
49.90 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis dewocjonalia:

Ikona Matka Boża. Hodegetria
autor nieznany (ok. 1450 r.)

Domowa kolekcja najpiękniejszych ikon.

Wyjątkowa okazja, by w Państwa domu znalazła się kolekcja znakomicie wykonanych reprodukcji sześciu wspaniałych ikon. Oryginalność ikon nie zawiera się jedynie w artystycznym wyrazie. Według tradycji ikona jest miejscem, gdzie Bóg jest obecny i dostępny, jest sposobem, by „dotknąć poły jego płaszcza”. W kolejnych numerach katalogu prezentować będziemy jedną ikonę z kolekcji, do każdej dołączymy broszurę, która przedstawi jej historię, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżać się do Boga.

Hodegetria (Ta, która wskazuje drogę) to wizerunek Madonny wskazującej prawą dłonią na Chrystusa Zbawiciela, który jest drogą, prawdą i życiem.

Kolor szkarłatny w kulturze bizantyjskiej był kolorem władcy - Boga w niebie i cesarza na ziemi. Obecny na wizerunkach Maryi wskazywał na Jej godność jako Królowej Nieba i Ziemi.

Ikona powstała w Bizancjum około 1450 roku. Nie znamy nazwiska jej autora. Została namalowana temperą na desce. Obecnie znajduje się w kościele San Martino di Castello w Wenecji. Podobne malowidło czczone jest w Rzymie i na całym święcie jako ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Dziecię w tunice w kolorze białym, oznaczającym niewinność i Boskie pochodzenie, przepasane jest ciemnopomarańczowym pasem i okryte płaszczem o barwie pomarańczowoczerwonej symbolizującej żarliwość, świętość. W nimb okalający główkę wpisany jest krzyż oraz litery oznaczające Jezusa Chrystusa. Szyja pełna napięcia wskazuje na to, iż Dziecko przeżywa lęk. Jeden z sandałków opada ze stopy Jezusa, co oddaje klimat przejmującej Go trwogi. Odsłonięta stopka symbolizować może prawdę, że Jezus nie tylko jest Bogiem, ale i prawdziwym człowiekiem. Zwrócony jest w kierunku archanioła Gabriela trzymającego krzyż z zawieszoną na nim koroną cierniową. Archanioł Gabriel, który zwiastował narodzenie Zbawiciela, teraz staje się zwiastunem śmierci krzyżowej. Po jego przeciwnej stronic Michał Archanioł ukazuje narzędzia męki krzyżowej.

Reprodukcja wykonana na drewnie. Wymiary to: 15x21x1,5 cm. Boki złocone, każda ikona owinięta materiałem ze złotej satyny. Wraz z ikoną otrzymają Państwo broszurę, która przedstawi historię ikony, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżyć się do Boga.

Dewocjonalia „Ikona Matka Boża. Hodegetria” - Dostawca: San Gabriele. Cena 49.90 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]