pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Scenariusze syberyjskie

Autor książki:

Wiesław Helak

Dane szczegółowe:
Wydawca: TRIO
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 314 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788374363280
ISBN: 978-83-7436-328-0
Data: 2013-11-21
Cena wydawcy: 38.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

To zbiór niezwykłych opowieści filmowych poświęconych wybitnym polskim zesłańcom XIX wieku, którzy rozsławili imię Polski w czasach kiedy nie było jej na mapach świata. Bogate w szczegóły obrazy dawnej Syberii, z pietyzmem odtworzone etnograficzne tło i piękne, interesujące psychologicznie postaci. Autor odbył szereg podróży śladami bohaterów, których dzieje opisuje, poznał obyczaje i kulturę ludów wśród których przebywali polscy zesłańcy; był na stepach agińskich i nad brzegami Bajkału - u Buriatów, na dalekiej północy, w Wierchojańsku - u Jakutów oraz na Sachalinie, gdzie żyli Ajnowie i Gilacy. Kontrapunktem do tych barwnych opowieści są dramatyczne losy Polaków wywiezionych na Syberię z Kresów Wschodnich, w latach 1940-1946, zawarte w ostatnim scenariuszu. Przejmujące, proste, oparte na wspomnieniach.

Książka autorstwa Helaka ukazuje bogate w szczegóły obrazy dawnej Syberii, a przede wszystkim historie polskich zesłańców. Przebywając na terenach wschodnich, nasi rodacy niejednokrotnie musieli zmagać się z przeciwnościami losu, własnymi słabościami. Mimo tych niedogodności nie poddali, się, nie stracili ducha. Nieustająca wiara czy nadzieja na lepsze jutro były dla nich ratunkiem, mimo że nie mogły zagwarantować wolności i poczucia bezpieczeństwa. Dramaturgia i wiarygodność tego utworu pozwala czytelnikowi na własnej skórze odczuć strach, katorgę, z jaką musieli się zmagać polscy zesłańcy.

„Na Scenariusze syberyjskie Wiesława Helaka składają się cztery teksty: Buriacki Bóg - nawiązujący do historii Benedykta Dybowskiego, sławnego zoologa, badacza fauny Bajkału, emisariusza rządu powstańczego z 1863 r., i oczywiście, sybiraka; Jakuty - o Wacławie Sieroszewskim, zesłańcu na Syberię z 1879 r., gdzie obcował z Jakutami i Tunguzami, etnografie i prozaiku, który po odzyskaniu wolności wielokrotnie jeszcze podróżował na Wschód, tyle że już dobrowolnie realizując swe pasje poznawcze; Paczurland - oparty na zupełnie nieprawdopodobnym życiorysie rodzonego brata Józefa Piłsudskiego, Bronisława, spiskowca planującego w roku 1887 zamach na cara, katorżnika, etnografa, badacza kultury Ajnów i Niwchów; oraz Żebyście zdechli - kontrapunkt dla wcześniejszych scenariuszy wykorzystujący opublikowane w Instytucie Literackim w Paryżu wspomnienia z Kazachstanu Grażyny Jonkajtys-Luba, a także rodzinne historie zesłańcze z lat 1940-1946, znane Wiesławowi Helakowi z przekazów familijnych”. Krzysztof Masłoń „Do Rzeczy” 2013.

WIESŁAW HELAK, ur. 1948, reżyser filmowy, scenarzysta( filmy: m. in. „Złodziej” - wg dramatu Wiesława Myśliwskiego, „Coś się kończy”, „Opowieść Harley`a”, autor książki „Lwowska noc”.

Książka "Scenariusze syberyjskie" - Wiesław Helak - oprawa miękka - Wydawnictwo TRIO. Książka posiada 314 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]