pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Jesteśmy. Aktywizacja twórcza i społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi

Autor książki:

Dariusz P. Klimczak, Agnieszka Sojka

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Maximum
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 121 s.
Wymiar: 165x237 mm
EAN: 9788361714057
ISBN: 978-83-61714-05-7
Data: 2014-03-27
Cena wydawcy: 35.96 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Nadzwyczajna publikacja! Z trzech powodów (co najmniej):
1) lęk i paraliżująca bezsilność to uczucia, których zwykle doznajemy wobec osób z zaburzeniami psychicznymi - ta książka jest impulsem do burzenia tej bezsilności.

2) "Jesteśmy" to rejestr wielości dróg dla komunikowania stanów wewnętrznych osób "zza szklanej szyby", których ekspresje mijają się zazwyczaj z rutyną "przeciętnego społeczeństwa". Jest tych dróg komunikacji dość dużo. Publikacja ta tchnie optymizmem.

3) Ukazuje się tu nie tylko osoby chore, ale też świetny zespół
p a s j o n a t ó w z dużym doświadczeniem, którzy poświęcają się nie tyle "pracy" ile współprzeżywaniu życia w instytucjach o wiele bardziej wymagających i subtelnych niż szpitale.

Publikacja JESTEŚMY upowszechnia nie tyle relacje z pewnego programu "kultury" dla osób s z c z e g ó l n y c h, ale jest formą MANIFESTU wołającego o naśladownictwo i doskonalenie tej - pozornie niszowej - sfery istnienia osób wyłączonych ze zdrowej większości.

W istocie chodzi tu o obszar, który będzie w najbliższych latach rósł w związku z tym że starzeje się znacząca część społeczeństwa polskiego, jest w nim ogromna ilość "singli", rośnie ilość osób których dzieci emigrują z kraju a pośpiech i napięcia życiowe ciągle się zwiększają - więcej więc odchyleń od normy.

Liczne hospicja dla przewlekle chorych, domy starców, ale może też i niektóre z więzień i placówek penitencjarnych /w jakimś fragmencie/ potrzebują takich działań i takich ludzi, jacy znaleźli miejsce ZASŁUŻONE I KRZEPIĄCE czytelnika, na kart przedłożonej publikacji.

Jej strona ikonograficzno - reporterska: wyborna. Książka „zadbana”
redaktorsko, z pietyzmem i atmosferą "rodzinnego albumu" przedstawia kilka ośrodków pracy twórczej z osobami żyjącymi w "prywatnych światach psychicznych".

Zastanawiam się, czy w szkolnictwie artystycznym w Polsce nie powinno się wprowadzać przedmiotów, pozwalających absolwentom uzupełniać swoje miejsca pracy takimi też, jak tu ukazane, działaniami terapeutycznymi. Spore wyzwanie dla dyrekcji takich szkół.

Ale też cenny materiał dla przemyśleń dla społeczników z różnego typu ruchów i organizacji charytatywnych, którzy często za mało reklamują wysiłek w działaniach twórczych i pomysłowych pro publiko bono. A przecież zasługują na to, aby ich ślad na piasku uchronić od zapomnienia.

/-/ Prof. dr hab. Stefan Symotiuk

Książka "Jesteśmy. Aktywizacja twórcza i społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi" - Dariusz P. Klimczak, Agnieszka Sojka (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Maximum. Książka posiada 121 stron i została wydana w 2013 r.

Spis treści:

ARTYKUŁY
Mirosława Kopystiańska
Potrzeba aktywizacji twórczej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie Małopolski (na przykładzie realizacji projektu Fundacji „Maximum”…) 21
Agnieszka Sojka
Kulturoterapia w procesie aktywizacji twórczej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi (na przykładzie warsztatów biblioterapeutycznych…) 27
Grażyna Borowik
Arteterapia jako metoda oddziaływań psychosomatycznych 37
Dariusz Piotr Klimczak
Dramoterapia jako forma aktywizacji twórczej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi 43
Anna Kamińska
Terapia filozoficzna i myśl Janusza Korczaka („korczakoterapia”) jako metoda aktywizacji twórczej i społecznej 57
Aleksander Pieniek
Oko-liczności łagodzące. Życie w domach pomocy społecznej oraz oddziałach otwartych i zamkniętych szpitali specjalistycznych 65
Marek Isztok
Mój świat - moje miasto. Aktywizacja przez sztukę osób z zaburzeniami… 77
Tomasz Olpiński
Kompetencje społeczne osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną (na przykładzie uczniów Gimnazjum Spec. nr 62) 85
Anna Kaźmierczak
Opieka nad osobami z zaburzeniami psychicznymi 95
Dariusz Piotr Klimczak
„W imię jojca”. Poezja zmącona. Refleksje nad twórczością poetycką osób z zaburzeniami psychicznymi 101
Andrzej Kowal
Terapie kreatywne 113
Sprawozdanie z realizacji projektu 117
PREZENTACJE
Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych 119