pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
reprint, reprodukcja:

O stylu krajowym w budownictwie wiejskim

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 66 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788361889632
ISBN: 978-83-6188-963-2
Data: 2012-11-19
Cena wydawcy: 55.00 złpozycja niedostępna

Opis reprintu, reprodukcji:

Zygmunt Czartoryski - "O stylu krajowym w budownictwie wiejskiem" - książka wydana w Poznaniu w 1896 roku. Podstawowe dzieło, obok Krótkiej nauki budowania dworów, przypisywanej Opalińskiemu, nawołujące do poszukiwania narodowego stylu.

Czartoryski pisał m.in.: Każdy kraj ma pewne cechy zewnętrzne, oryginalne, odróżniające go od krajów postronnych (...). Tak i naszemu krajowi właściwym był niegdyś oryginalny styl budownictwa, przynajmniej wiejskiego, wyrobiony wiekami, zastosowany do środków i materiałów budowlanych miejscowych, odpowiadający klimatowi krajowemu, potrzebom i zwyczajom mieszkańców. Niestety, wobec teraźniejszych prądów niwelacyjnych i skutkiem nowoczesnych stosunków kosmopolitycznych, jak zaciera się wszelka oryginalność i odrębność, tak i styl swojski budownictwa wiejskiego w kraju naszym coraz więcej zanika. (...) Wraz z upadkiem stylu krajowego zaciera się cecha kraju zewnętrzna rodzima, swojska...

Zachęcamy do lektury, szczególnie współczesnych architektów, którzy projektują domy jednorodzinne w stylu jak to nazywają „dworkowym”, na 500 metrowych działkach, bez namiastki parku, wg wizji zamawiającego, który nie skaził się wiedzą na temat wyglądu i znaczenia dworu w naszej historii.

Reprint, reprodukcja „O stylu krajowym w budownictwie wiejskim” - oprawa twarda - Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika.