pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem

Autor książki:

Leonard Durczykiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 165 s.
Wymiar: 215x297 mm
EAN: 9788365602176
ISBN: 978-83-6560-217-6
Data: 2019-06-10
43.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Podróżując wiele po Księstwie zauważyłem, że pamiątki nasze - dwory i dworki szlacheckie - owe świadki dawnej świetności, z dniem każdym uszczuplają się już to przez przebudowywania historycznych siedzib naszych przodków, już to przez rozbieranie i stawianie nowych. Czy pozostały, choćby tylko na papierze, podobizny wszystkich owych dawnych zabytków naszego budownictwa - nie wiem. Tu i owdzie tylko spotkałem pomiędzy obywatelstwem ziemskim takich, którzy owe podobizny dworów polskich z wielką troskliwością zbierają i jako cenną rzecz przechowują.

Ponieważ, o ile wiem, nie mamy dotąd osobnego dzieła, które by zawierało podobizny pamiątek naszych, przeto powziąłem zamiar zebrać i wydać fotografie dworów polskich. Większej chęci i odwagi do tego dodało mi prawo o wywłaszczeniu, przez które owe pamiątki poważnie zostały zagrożone.

Opisy dworów polegają na dokumentach grodzkich, książkach kościelnych oraz na łaskawie przez Szanownych PP. Właścicieli przysłanych mi podkładkach, pamiętnikach i innych opisach.

Nie moją rzeczą sądzić, czy wywiązałem się dobrze z zadania podjętego, myślę jednak, że lepiej zacząć i zrobić coś, niż czekać, zbierać przez lata całe i - ostatecznie nie zrobić nic"

Książka "Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" - Leonard Durczykiewicz - oprawa twarda - Wydawnictwo Graf-ika. Książka posiada 165 stron i została wydana w 2018 r. Cena 43.72 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.