pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zygmunt Krasiński. Życie czy literatura?
Tytuł książki:

Zygmunt Krasiński. Życie czy literatura?

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 590 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788323141464
ISBN: 978-83-2314-146-4
Data: 2019-03-15
73.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Dotychczasowa tradycja interpretowania utworów romantyka jest tradycją niepełną, cząstkową, często świadomie pomijającą wiele tekstów literackich poety. Deprecjonowanie przez komentatorów życia i twórczości Krasińskiego zwłaszcza powstałych w drugiej połowie lat dwudziestych i na początku lat trzydziestych XIX wieku krótkich opowieści, francuskich i polskich fragmentów poetyckich oraz wierszy przyczyniło się nie tylko do połowicznej recepcji jego dzieła, ale i odarcia go z ważnych dla niego kontekstów. Krasiński-pisarz europejski, literacki spadkobierca Chateaubrianda, Thomasa Moore a, Byrona czy Lamartine a, duchowy brat Nervalai starszy kuzyn Baudelaire a, górski wędrowiec wyjęty jakby z płócien Friedricha (ale w istocie niewiele do niego podobny), poeta łamiący pióro i stale wracający do swojej poezji - to tylko wybrane, nieznane konterfekty hrabiego Zygmunta, które nadal czekają na swojego odkrywcę.

Pomieszczone w prezentowanym zbiorze artykuły - mimo charakterystycznej formuły tytułowej życie czy literatura? - nie roszczą sobie pretensji do udzielenia pełnej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Przeciwnie: mają zachęcać do dalszych poszukiwań, sprzyjać zadawaniu nowych pytań, inspirować do twórczej lektury dzieła Krasińskiego (zwłaszcza zapoznanych utworów poety), zintensyfikować refleksję badawczą.

Fragment Wstępu

Książka "Zygmunt Krasiński. Życie czy literatura?" - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 590 stron i została wydana w 2019 r. Cena 73.25 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Produkty podobne:
Zygmunt Krasiński - okładka książki

Zygmunt Krasiński

Stanisław Tarnowski
Z badań nad prozą XIX wieku - okładka książki

Z badań nad prozą XIX wieku

Zygmunt Szweykowski