pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Źródło historyczne jako tekst kultury

Autor książki:

Bożena Płonka-Syroka, Mateusz Dąsal

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 272 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788371818813
ISBN: 978-83-7181-881-3
Data: 2014-12-12
42.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

„Książka pt. Źródło historyczne jako tekst kultury jest kolejnym, szóstym tomem niezwykle interesującej serii Antropologia Wiedzy, w którym poruszone zostały zagadnienia związane z interpretacją źródeł historycznych. Znamienny wydaje się być już sam tytuł tomu, w którym podkreśla się powinowactwo historii i kultury. Już z tego względu książka zasługuje na szczególną uwagę, a [jej] redaktorów […] należy cenić z racji ich wyjścia poza klasyczną historiografię i tym samym wpisania się w nurt ważnych dziś badań, w których coraz częściej podkreśla się istotność wychodzenia poza własną tylko dyscyplinę i czerpania możliwych korzyści z zapoznawania się z metodami i narzędziami badawczymi dyscyplin innych […]. W badaniach historycznych można dziś zaobserwować dwie tendencje. Jedna polega na uprawianiu historii w sposób tradycyjny, w którym ważna jest koncepcja jednostki i model linearnej historii zdarzeniowej oraz politycznej. Druga otwiera się na inne nauki i czerpie inspiracje z antropologii, etnologii, językoznawstwa, semiotyki, folklorystyki, literaturoznawstwa itp., a jej dominującym nurtem stają się badania nad mentalités. Książka przedstawiona mi do recenzji znakomicie wpisuje się w ten nowatorski nurt”.

Z recenzji wydawniczej dr hab. Katarzyny Łeńskiej-Bąk

„Wyżej wymieniona praca zostanie wydana jako szósty tom serii Antropologia Wiedzy. Tytuł serii obiecuje szeroki zakres tematyczny, a jednocześnie oryginalność podejmowanych zagadnień, które są zaledwie zarysowane w dotychczasowej literaturze przedmiotu […]. Recenzowaną pracę oceniam jako znakomitą […]. [Jej] zakres tematyczny uważam za wartościowy, zwłaszcza wobec aktualnego w części środowiska historycznego odejścia od źródeł […]. Większość Autorów [artykułów zamieszczonych w książce] nie porusza się tylko w kręgu teorii, ale wskazuje na konkretne przykłady pracy źródłowej w postępowaniu badawczym historyka. Niewątpliwie takiej perspektywie badawczej sprzyjała Redaktorka tomu, Bożena Płonka-Syroka, która swoim dotychczasowym dorobkiem wykazała kompetencje zarówno teoretyczne, jak również źródłowe”.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Tadeusza

Książka "Źródło historyczne jako tekst kultury" - Bożena Płonka-Syroka, Mateusz Dąsal (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2014 r. Cena 42.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.