pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Znaki szczególne

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 130x205 mm
EAN: 9788308053300
ISBN: 978-83-0805-330-0
Data: 2014-03-20
25.13  34.90  9.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Znaki szczególne - Paulina Wilk - opis książki:

Najnowsza książka Pauliny Wilk, autorki nagradzanego debiutu Lalki w ogniu. Opowieści z Indii Znaki szczególne to prywatny zapis dorastania w czasie demokratycznych przemian. Osobista i poruszająca historia do rodzinnego czytania. Współczesna Polska ujęta w autobiograficznej opowieści trzydziestolatki, która razem z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością.

Ukształtowani w okresie gwałtownych przemian i entuzjastycznej atmosferze wolności, stworzyli różnorodne pokolenie. Autorka, jak wszystkie dzieci transformacji, nosi własne znaki szczególne.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś. Od socjalistycznych podwórek do open space i przestrzeni wirtualnej. Od pożyczanych rowerów i kapsli do kupionych na kredyt mieszkań i samochodów. Od pomysłowych zabaw na dywanie do schematycznych zadań w koncernach. I od baśniowej wizji demokracji do realnej, gorzkiej polityki. Znaki szczególne są zapisem dorastania w wolności, która także dzieciom i nastolatkom postawiła zaskakujące wyzwania. Ostatni obywatele PRL, a jednocześnie pierwsi obywatele wolnej Polski - są generacją szczególną. Przecięci na pół, starzy i nowi zarazem. Wychowani w poczuciu równości i oswojeni z niedostatkiem, ale dorastający w atmosferze rywalizacji i wielkich szans. Nie w pełni nowocześni, bo także nieco staromodni.

Urodzona w 1980 roku autorka była jednym z dzieci porwanych przez wir przemian. Teraz ogląda własne dzieciństwo, dorastanie i dorosłość, opisuje też losy rodziny, sąsiadów i bliskich, by zrozumieć, jak głęboka, wszechobecna - i niezakończona - jest transformacja życia w Polsce. Powrót na podwórko to okazja, by z przeszłości zabrać wszystko, co potrzebne teraz w nowym, ale niekoniecznie lepszym świecie: czas wolny, wspólną przestrzeń, zdolność bycia razem i budowania kompromisów.

PAULINA WILK Rocznik 1980.

Pisarka i publicystka.

Jej pierwsza książka Lalki w ogniu. Opowieści z Indii (Carta Blanca, 2011) została uznana za jeden z najważniejszych debiutów reporterskich ostatnich lat. Opowieść napisana po blisko dekadzie podróży do Indii łączy elementy reportażu i eseju, jest wnikliwą analizą indyjskiego społeczeństwa. Autorka zbudowała poruszającą panoramę życia ponad miliarda ludzi.

Lalki stały się bestsellerem, został docenione przez krytyków i czytelników przede wszystkim za plastyczny język i bogactwo refleksji nad jedną z najbardziej fascynujących współczesnych kultur.

Książka otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus, Nagrody National Geographic Traveller i in. Autorka odebrała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za najlepszą książkę podróżniczą 2011 roku.

Książka „Znaki szczególne” - oprawa miękka - Wydawnictwo Literackie, WL.

Książka posiada 256 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor

Opinie/recenzje:

Autor: Hans; Ocena: 5 pkt.; Data: 2015-02-25
Świetna książka dla sentymentalistów. Opisany świat staje przed oczami, co pachniało to pachnie, co zachwycało zachwyca a co przestraszało nadal potrafi przypomnieć dawne lęki. Łatwym językiem napisana rzecz o świecie obecnych trzydziesto-, trzydziestoparolatków. Nagromadzenie wspólnych doświadczeń, przedmiotów i wydarzeń, czyni z tej lektury kopalnię wspomnień.
skomentuj opinię/recenzję [+]
Paulina Wilk - autor m.in.:
Między walizkami - okładka książki
Między walizkami Paulina Wilk;
Produkty podobne:
Niewidzialne dziewczęta - okładka książki
Niewidzialne dziewczęta Sarah Thebarge
Ordesa - okładka książki
Ordesa Manuel Vilas
Blask wolności - okładka książki
Blask wolności Kathleen Grissom
Wspomnienie - okładka książki
Wspomnienie John McGahern
Dom Kata - okładka książki
Dom Kata Andrea Tompa