pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość...
książka:

Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii

Dane szczegółowe:
Wydawca: Prószyński
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 424 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788381231367
ISBN: 978-83-8123-136-7
Data: 2018-02-26
36.80  49.90  13.1 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii - Govert Schilling - opis książki:

W odległym zakątku Wszechświata dwie masywne gwiazdy zakończyły życie w wybuchu supernowej. Pozostał po nich podwójny układ żarłocznych czarnych dziur. Krążąc wokół siebie, czarne dziury wytwarzały fale - niewielkie zmarszczki czasoprzestrzeni rozchodzące się z prędkością światła. Fale unosiły ze sobą energię, a to sprawiało, że czarne dziury zbliżały się do siebie coraz bardziej. W końcu wykonywały kilkaset okrążeń na sekundę z prędkością liniową wynoszącą połowę prędkości światła, a potem w ostatnim rozbłysku czystej energii wpadły na siebie i stopiły się w jeden obiekt.

Rozpaczliwy krzyk umierających czarnych dziur w postaci fal grawitacyjnych dotarł do granic naszej Galaktyki po upływie 1,3 miliarda lat. Sto lat przed ich dotarciem do Ziemi, dwudziestosześcioletni Albert Einstein przewidział ich istnienie, ale musiało upłynąć jeszcze pół wieku, zanim ludzie zaczęli ich poszukiwać. Przewidywania Einsteina zostały ostatecznie potwierdzone w poniedziałek 14 września 2015 roku, o godzinie 9:50:45 czasu uniwersalnego.

Wykrycie fal grawitacyjnych jest niezwykle ważnym wydarzeniem, jednym z wielkich odkryć, równie istotnym jak odkrycie cząstki Higgsa. Na naszych oczach narodził się nowy rodzaj astronomii, zajmującej się badaniem dynamiki samej przestrzeni, a nie wypełniających ją obiektów materialnych.

Govert Schilling, jeden z najlepszych popularyzatorów astronomii, opisuje historie wykrycia fal grawitacyjnych z taką pasją, że trudno się oderwać od lektury.

Govert Schilling jest znanym na całym świecie holenderskim popularyzatorem astronomii. Jest redaktorem czasopisma "Sky & Telescope", a jego artykuły ukazują się również w takich periodykach, jak "Science", "New Scientist" i "BBC Sky at Night Magazine". Napisał ponad pięćdziesiąt książek. W 2007 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna na jego cześć nadała planetoidzie 10986 nazwę Govert.

Książka „Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii” - oprawa miękka - Wydawnictwo Prószyński.

Książka posiada 424 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Fale grawitacyjne. Nowa era astrofizyki - okładka książki
Fale grawitacyjne. Nowa era astrofizyki Nathalie Deruelle, Jean Pierre Lasota
Piękno wszechświata - okładka książki
Piękno wszechświata Brian Greene
Produkty podobne:
Tajemnica czasu - okładka książki
Tajemnica czasu Carlo Rovelli