pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Ziemie postulowane (ziemie nowe) w prognozach i działaniach polskiego ruchu oporu 1939-1945

Dane szczegółowe:
Producent: Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216 s.
Data: 2005-01-17
Cena wydawcy: 24.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Problematyka polskiej myśli politycznej okresu drugiej wojny światowej pozostaje jeszcze zagadnieniem nie w pełni rozpoznanym i opracowanym. Wojna światowa, okupacja kraju i istnienie właściwie trzech ośrodków kształtowania tej myśli - polskie władze polityczne w Londynie, podziemie w kraju, emigracja komunistyczna w Moskwie - powodują, iż studia nad jej obrazem są złożone i niełatwe. Uwagi te odnoszą się szczególnie do myśli politycznej polskiego podziemia, kształtowanej w wyjątkowo skomplikowanych warunkach. Na badacza czyha tutaj wiele niespodzianek, a sprawy już z pozoru poznane niejednokrotnie muszą zostać zweryfikowane. W wyniku klęski wrześniowej i okupacji kraju rozbita została nie tylko polska administracja państwowa, ale również wszystkie struktury polityczne: partie, stronnictwa, grupy. Częstokroć koncepcje polityczne głoszone w okresie wojny były dziełem frakcji partyjnej, mniej znaczących działaczy czy po prostu pojedynczych osób. Trzeba przy tym pamiętać, że byli to bardzo często bez przygotowania i doświadczenia, a nawet przypadkowi ludzie. Nie pozwala to, w konsekwencji, traktować funkcjonujących w podziemiu sił politycznych jako prostej kontynuacji tradycyjnych przedwrześniowych partii czy sił politycznych, nawet gdy te ową ciągłość deklarowały. Olbrzymie rozdrobnienie politycznej konspiracji powodowało, że w obrębie jednego kierunku istniało wiele niezależnych grup, np. w ruchu ludowym. Niezmiernie trudno byłoby zatem bez zastrzeżeń uznać któryś z jego odłamów za wiodący, spadkobiercę dorobku teoretycznego i tradycji ruchu, a resztę za uzupełniające czy frondujące.

Książka "Ziemie postulowane (ziemie nowe) w prognozach i działaniach polskiego ruchu oporu 1939-1945" - Mirosław Dymarski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

Rozdział I. O charakterze i zasięgu prac prognostycznych; Rozdział II. Ziemie postulowane w pracy komórek państwa podziemnego; Rozdział III. Ewolucja programu zachodniego polskiego podziemia; Rozdział IV. Wokół polskich roszczeń terytorialnych; Rozdział V. Integracja - w planach i projektach.