pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zdrowie w cyklu życia człowieka
Tytuł książki:

Zdrowie w cyklu życia człowieka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 316 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788375257007
ISBN: 978-83-7525-700-7
Data: 2012-11-29
41.74  45.00  3.26 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h
Bieg życia ludzkiego urzeczywistnia się w kontekście społeczno-kulturowym, dlatego też tak ważne stają się relacje człowieka ze światem. Podlegają one ciągłym zmianom rozwojowym i są związane z motywacją wyznaczoną początkowo zaspokajaniem potrzeb biologicznych, by następnie przejść do zaspokajania coraz bardziej zróżnicowanych potrzeb psychicznych (bezpieczeństwa, szacunku, miłości, samorealizacji) i działań wiążących się z duchowym wymiarem człowieka, urzeczywistniającym się w postaci takich jego atrybutów, jak wolność, godność czy odpowiedzialność. To przechodzenie z jednego okresu (stadium) do następnego staje się możliwe m. in. dzięki kryzysom, polegającym na ścieraniu się tendencji rozwojowej z tendencją do regresu.

Ujęcie rozwoju człowieka w biegu życia wiązało się ze zmianą podejścia do zdrowia. Zdrowie, w myśl założeń E. H. Eriksona, to pomyślnie przebiegający proces rozwoju psychospołecznego człowieka, w którym - dzięki rozwiązywaniu normatywnych kryzysów - sukcesywnie zdobywa się podstawowe kompetencje i nowe jakości. Zdrowie identyfikowane jest więc z rozwojem, będącym konsekwencją zainicjowanego życia. O ile jednak klasyczne pojęcie rozwoju implikuje zasadę ciągłości, w której poprzednia zmiana wyznacza możliwości pojawienia się nowej zmiany, i tak aż do wyczerpania pełni własnych możliwości, to rozwój człowieka ma swoją specyfikę. Wiąże się ona z pojawieniem się motywów nie tylko niepowiązanych z biologią człowieka, lecz nierzadko sprzecznych z wymaganiami jej struktury. Źródła aktywności człowieka stają się w znacznym stopniu niezależne od biologicznej struktury i wytwarzają własne czynniki motywujące do dalszego rozwoju.

Książka "Zdrowie w cyklu życia człowieka" - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 316 stron i została wydana w 2012 r. Cena 41.74 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Płeć i szkoła - okładka książki

Płeć i szkoła

Mariola Chomczyńska-Rubacha
Ścieżki baśni - okładka książki

Ścieżki baśni

Jadwiga Wais
Produkty podobne:
Zawodowe i zdrowotne problemy człowieka - okładka książki

Zawodowe i zdrowotne problemy człowieka w różnych...

Teresa Rostowska (red.), Waldemar Budziński (red.)
Psychologia kochania - okładka książki

Psychologia kochania

Piotr Olesiński