pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zapętlenia modernizacji

Autor książki:

Jarosław Bratkiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: ISP PAN
Oprawa: miękka
Ilość stron: 370 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788360580073
ISBN: 978-83-6058-007-3
Data: 2008-02-29
31.43 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Zapętlenia modernizacji" - to książka o historii i polityce XX-wiecznej Rosji, której dzieje najbardziej sugestywnie ilustrują zderzenie tradycjonalizmu (archaizmu) i modernizacji (nowoczesności), ustawiając obie tendencje w korelacji dopełnienia: zarówno wzajemnego dynamizowania się (w okresie stalinowskim), jak i wzajemnego blokowania (faza pieriestrojki i postsowieckiej "demokratyzacji").
Zamieszczone w książce szkice dotyczą zagadnień rosyjskiej modernizacji i nowoczesności, europocentryzmu i orientalizmu, tradycjonalizmu i utopii. Szczególne miejsce zajmuje krytyczna analiza kwestii "modernizacji autorytarnej", w której ekonomiczne aspekty modernizacji łączą się z erupcją tradycjonalizmu w sferze socjopolityki.
Autor analizuje poglądy rosyjskich neotradycjonalistów, których fundamentalnym celem jest polityczna retradycjonalizacja Rosji, przywrócenie autorytarnego i mobilizacyjnego systemu politycznego ("ustroju rosyjskiego"), odbudowa wielkomocarstwowej pozycji na arenie międzynarodowej.

Przedstawia zmagania rosyjskich neotradycjonalistów z "przeklętymi" pytaniami:
- Dokąd w dziejach "doskoczyła" Rosja?
- Komu wierzyć? (co bardziej waży: ideologia czy geopolityka)
- Skąd i dokąd iść? (topografia rosyjskiej myśli imperialnej)
- Kim są Rosjanie? (Rosja a Zachód).
Autor analizuje także rangę czynnika narodowo-państwowego we współczesnej polityce zagranicznej Rosji.
Jarosław Bratkiewicz (ur. 1955). Doktor habilitowany w zakresie nauk politycznych. działacz podziemnej "Solidarności". W latach 1982-1991 pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk. Od 1992 roku pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (w latach 1996-2001) był ambasadorem RP w Republice Łotewskiej. Obecnie jest zastępcą dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej MSZ.

Książka "Zapętlenia modernizacji" - Jarosław Bratkiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo ISP PAN. Cena 31.43 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.