pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zabrali nam Rosję.... powieść-idylla
Tytuł książki:

Zabrali nam Rosję.... powieść-idylla

Autor książki:

Aleksander Czudakow

Dane szczegółowe:
Wydawca: Von Borowiecki
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 580 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788360748312
ISBN: 978-83-6074-831-2
Data: 2016-08-12
30.62  44.90  14.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Powieść-idylla, nagrodzona Rosyjskim Bookerem Dziesięciolecia, jest nostalgicznym wspomnieniem prawdziwej Rosji sprzed rewolucji bolszewickiej, która zniszczyła kraj wraz z jego dorobkiem kulturalnym, naukowym i duchowym. Autor, za pośrednictwem narratora w trzeciej osobie, który czasami płynnie przechodzi w narrację w pierwszej osobie, przywołuje życie rosyjskiej inteligencji i arystokracji, nazywanej w książce "białą kością". Rodzina Czudakowów (w książce Sawwinów-Strieomouchowów) należała do tzw. spec przesiedleńców z połowy XX wieku, mieszkających w małym miasteczku w Kazachstanie - Czebaczyńsku (dzisiejszy Szczczuczyńsk). Książka jest opowieścią o pięknie życia z zgodzie z naturą, o radzeniu sobie w ekstremalnych warunkach zesłania, a jednocześnie o sile ludzkiego ducha i serca. Jak pisał autor:
"Były to czasy, kiedy wcześniej czy później każdy mógł trafić do łagru lub na zesłanie. Toczyły się więc ożywione dyskusje, kto najlepiej znosi taką poniewierkę. Bratanek hrabiego Stenboka-Fermora, mający za sobą dziesięć lat łagru o zaostrzonym rygorze nad Bałchaszem, uważał, że jedynie "biała kość". Wydawać by się mogło, że pospólstwo (był drugim człowiekiem, używającym tego terminu) nawykło do ciężkiej pracy - a jednak nie. Miesiąc, dwa w łagrze - i już z takiego nieszczęśnika robi się dochodiaga ! A nasz brat - mówił - jakoś tam wytrzymuje. Od razu można też rozpoznać: kto z kadetów, kto z floty czy nawet spośród prawników. Widać to, według Stenboka, po zachowaniu. Zgodnie z jego teorią wychodziło jeszcze na to, że ci szlachetnie urodzeni nawet mniej cierpieli: bogate życie wewnętrzne skłaniało ich do rozmyślań, mieli też co powspominać. A biedny chłop czy robotnik, no cóż? Oprócz swej wioski lub warsztatu nigdy niczego nie widział. To samo partyjniak, choćby i wysoko postawiony, zaledwie łyknął trochę lepszego życia, a już dostał się za kraty?".

Książka "Zabrali nam Rosję.... powieść-idylla" - Aleksander Czudakow - oprawa miękka - Wydawnictwo Von Borowiecki. Książka posiada 580 stron i została wydana w 2016 r. Cena 30.62 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Hotel pod jemiołą - okładka książki

Hotel pod jemiołą

Richard P. Evans
Duma i uprzedzenie - okładka książki

Duma i uprzedzenie

Jane Austen
Leśna Polana - okładka książki

Leśna Polana

Katarzyna Michalak
Produkty podobne:
Nieobecność - okładka książki

Nieobecność

Magdalena Piekorz, Ewa Kopsik
Zbiornik 13 - okładka książki

Zbiornik 13

Jon McGregor
Światła wojny - okładka książki

Światła wojny

Michael Ondaatje
Okruchy dnia - okładka książki

Okruchy dnia

Kazuo Ishiguro