pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Z genealogii moralności. Seria: Meandry kultury

Autor książki:

Friedrich Nietzsche

Dane szczegółowe:
Wydawca: Vis-a-Vis Etiuda
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 128 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788379981502
ISBN: 978-83-7998-150-2
Data: 2017-09-21
Książka używana Stan książki bardzo dobry.
9.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) uznawany jest za jednego z najważniejszych niemieckich filozofów, a był także poetą i filologiem. Jego poglądy znacząco wpłynęły na całe późniejsze myślenie o kulturze, cywilizacji, człowieku, religii. Nietzsche głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej, a zatem z gruntu apollińskiej (połączonej dodatkowo z chrześcijańską etyką). Tej postawie przeciwstawiał postawę dionizyjską, witalną (połączoną dodatkowo z pojęciami woli mocy i pojęciem nadczłowieka. Jak pisze Władysław Tatarkiewicz Podstawowym przekonaniem Nietzschego było, że życie cielesne fakt biologiczny jest osnową ludzkiej egzystencji, a życie duchowe jest tylko jego odroślą. Z przekonania tego wypłynął jego naturalizm i relatywizm epistemologiczny i etyczny. Ale także wypłynęła koncepcja nowej moralności, przewartościowanie wszystkich wartości, wyjście poza dobro i zło...

I właśnie moralności poświęcona jest w całości ta książka. Nietzsche, który twierdził, iż zjawisk moralnych nie ma wcale, istnieje tylko moralna wykładnia zjawisk poświęca książkę Z genealogii moralności w całości rozważaniom na temat pochodzenia wartości i norm, pochodzenia doktryn etycznych, przy czym zjawiska, uczucia moralne uważał za znacznie ważniejsze niż ideologiczne konstrukty, które tak naprawdę nie wpływają na ludzkie postępowanie. Nietzschego określa się jako immoralistę, gdyż rozróżniając "silnych" od "słabych" tworzy/opisuje też dwie, powszechnie występujące, antagonistyczne moralności : "moralność panów i "moralność niewolników", między którymi istnieje przepaść, której Nietzsche nadaje miano "patosu dystansu". A ta przepaść - jak pisze H. Gillner u "słabych" rodzi resentyment, który nie mogąc znaleźć ujścia w odwecie, działa jak trucizna; u "silnych" prowadzi do odrzucenia więzów obyczajowych obowiązujących w stosunkach wzajemnych?

Książka "Z genealogii moralności. Seria: Meandry kultury" - Friedrich Nietzsche - oprawa miękka - Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda. Książka posiada 128 stron i została wydana w 2017 r. Cena 9.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.