pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej
Księgarnia »
Książki »
książka:

Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 386 s.
Wymiar: 170x239 mm
EAN: 9788378654742
ISBN: 978-83-7865-474-2
Data: 2017-03-09
39.59  39.90  0.31 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej - Katarzyna Wojan - opis książki:

Publikacja stanowi pierwszy z zapowiedzianych trzech tomów monografii bibliograficznej prezentującej dorobek polskich uczonych w dziedzinie leksykografii przekładowej z językiem rosyjskim w centrum. Jest pierwszą w Polsce i na świecie monografią opisującą dzieje słownikarstwa polsko-rosyjskiego od roku 1700 do 2015. Część pierwsza pracy pt. Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej zawiera syntetyczny rys historyczny na tle kontaktów międzykulturowych. Autorka dokonuje w nim redatacji początków tego działu słownikarstwa narodowego, wiążąc je z XVIII-wieczną europejską działalnością translatorsko-wydawniczą Eliasza Kopijewicza (Kopijewskiego). Podkreśla wieloaspektowość rozwoju słownikarstwa polskiego, a także jego ogromny wpływ na słownikarstwo wschodniosłowiańskie. Ukazuje najnowsze nurty praktyki leksykograficznej, takie jak m.in. leksykografia lingwochronologizacyjna, rejestracyjna, korpusowa, etnolingwistyczna, bio-bibliograficzna, atergologia. Ważnym rozdziałem jest Wkład polskich uczonych do dorobku światowego słownikarstwa z językiem rosyjskim w tle. Autorka opisuje w nim dokonania naukowe Polaków w zakresie słownikarstwa ałtaistycznego i paleoazjatyckiego na skalę światową. Ten rozdział będzie szczególnie przydatny polskim orientalistom.

Część druga monografii gromadzi obszerny, a pod względem rzeczowym wysoce zróżnicowany zbiór 2000 pozycji bibliograficznych, na którego zawartość składają się - usystematyzowane przedmiotowo - opracowania z zakresu leksykografii lingwistycznej. Ujęte w spisie pozycje leksykograficzne zostały wydane w Polsce, sporadycznie także za granicą, bądź też w koedycji z zagranicznymi wydawcami na przestrzeni czterech wieków. Szerokie spektrum tematyki i charakteru merytorycznego zaprezentowanych publikacji słownikowych stanowi swoiste kompendium informacji na temat dorobku słownikarzy polskich, zgłębiających bogatą i rozległą przestrzeń kultury wschodniosłowiańskiej oraz polskiej w nią wpisaną.

Wykaz słowników ma charakter kompletny i proskryptywny, odsłania bowiem najnowsze projekty leksykograficzne realizowane w polskich ośrodkach naukowych.

Książka „Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka posiada 386 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Między językiem ojczystym a obcym - okładka książki
Między językiem ojczystym a obcym Ewa Lipińska, Anna Seretny
Materiały do dziejów polskiego - okładka książki
Materiały do dziejów polskiego językoznawstwa Anna Czelakowska, Mirosław Skarżyński
Przysłowia w 12 językach - okładka książki
Przysłowia w 12 językach Dobrosława Świerczyńska