pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wykłady z ontologii kultury i inne pisma filozoficzne

Autor książki:

Krzysztof Okopień

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 578 s.
EAN: 9788366898011
ISBN: 978-83-6689-801-1
Data: 2022-02-02
48.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Opis książki:

Wykłady są i nie są skończoną całością. Nie są, bo los nie pozwolił Krzysztofowi Okopieniowi sfinalizować książki. Są - bo mimo że została ona skomponowana na podstawie nie tylko pozostawionego planu i napisanych partii, ale także różnych tekstów powstałych i publikowanych w różnych latach, w tym także z rękopisów, notatek i konspektów - to jednak stanowią zwartą całość, prezentującą czytelne i stanowcze stanowisko autora.

Krzysztof Okopień był filozofem w źródłowym tego słowa znaczeniu. Interesowała go filozofia, którą za najbliższą mu tradycją - fenomenologiczną - można nazwać filozofią pierwszą. To jest taką, która podejmuje fundamentalne pytania, wadzi się z zasadniczymi sprawami. Co zaś najistotniejsze, podejmowane decyzje Krzysztof Okopień motywuje stosunkiem do powinności filozofii i stosunkiem do siebie - filozofa. Nie istnieją dla niego rozstrzygnięcia inne niż takie, które przeszły przez osobiste, dogłębne nie tylko przemyślenie, ale i doświadczenie.

Toteż w książce miały pełne prawo znaleźć się rozprawy odmienne gatunkowo i tematycznie, skupione na problemach filozoficznych, estetycznych, politycznych, religijnych. Wszystkie je łączy jeden dylemat: teodycei.

Krzysztof Okopień pozostawił myśl filozoficzną indywidualną i wykrystalizowaną, nieprzyczynkarską i nieokazjonalną. Rozprawy, także te w rękopisach, są napisane jasno (acz często stylistycznie zawile), z precyzyjnym porządkiem wywodu i argumentacji. Zapewniają czytanie myślące wespół z autorem.

z recenzji prof. Danuty Ulickiej

Książka "Wykłady z ontologii kultury i inne pisma filozoficzne" - Krzysztof Okopień - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 578 stron i została wydana w 2021 r. Cena 48.32 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]