pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wybór pism estetycznych i krytycznych

Autor książki:

Mieczysław Treter

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324234905
ISBN: 978-83-2423-490-5
Data: 2019-03-11
29.44 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Antologia tekstów krytycznych i estetycznych Mieczysława Tretera to zbiór, na który składają się przede wszystkim artykuły tego autora (portrety twórców, recenzje z wystaw, teksty polemiczne i problemowe) dotąd rozproszone w czasopismach, a także spore fragmenty nigdy niewydanych maszynopisów, pisanych przezeń w czasie wojny, na krótko przed śmiercią.

Aktywność Tretera - krytyka, estetyka, kuratora wystaw i muzealnika - przypada na schyłek epoki Młodej Polski, przede wszystkim jednak obejmuje okres międzywojenny. Jego wypowiedzi stanowią z jednej strony przykład rzadkiej wówczas krytyki naukowej, opartej o ścisłe kryteria i narzędzia badawcze, z drugiej zaś dowodzą zamknięcia piszącego na eksperymenty awangardy i niemożności odrzucenia postromantycznej, ekspresywistycznej koncepcji sztuki. Jako takie, stanowią przy tym sejsmograf przemian krytyczno-artystycznych okresu międzywojnia, odsłaniając polemiczny, dialogowy i niejednokrotnie wewnętrznie sprzeczny charakter ówczesnego pisarstwa o sztuce.

Książka "Wybór pism estetycznych i krytycznych" - Mieczysław Treter - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2019 r. Cena 29.44 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.