pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wybór dramatów
Tytuł książki:

Wybór dramatów

Autor książki:

Eduardo Pavlovsky

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788381380706
ISBN: 978-83-8138-070-6
Data: 2020-05-14
22.88  30.00  7.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Podstawową zasadą konstrukcyjną, stanowiącą oś konfliktu dramatycznego, jest w teatrze Pavlovsky ego ambiwalencja, przenikająca różne poziomy i wymiary dzieła, głównie zaś sferę symboliki i znaczenia. Inteligentnie konstruowana wieloznaczność wywołuje niepokój odbiorcy w sytuacji, gdy nie ma on pewności czy to, co widzi na scenie, jest faktycznie tym, czym się jawi. Nimbem niejednoznaczności spowite są praktycznie wszystkie elementy utworu dramatycznego, począwszy od przestrzeni i elementów scenicznych, przedmiotów teatralnych, czy wreszcie samych bohaterów. Ambiwalencja dotyczy nie tylko tożsamości, ale i samego wymiaru moralnego postaci Pavlovsky ego, wśród których większość skupia w sobie sprzeczne cechy, nieraz wykluczające się na tyle, że można mówić o podwójnej osobowości bądź wręcz jej rozłamie w sytuacji, gdy postać posiada tyle samo cech bohatera, co antagonisty, rozdzielanych między dwie postaci w tragedii klasycznej. U Pavlovsky ego katalizatorem rozwoju akcji staje się wówczas ten sam bohater, zaś konflikt dramatyczny przybiera postać gwałtownego konfliktu wewnętrznego jednostki.

Ze Wstępu

Z wykształcenia lekarz psychiatra z wieloletnią praktyką w zawodzie, EDUARDO PAVLOVSKY (1933-2015) to zarazem pionier psychodramy na gruncie latynoamerykańskim, w młodości wybitny sportowiec, intelektualista, publicysta, dysydent i wygnaniec polityczny, znany jednak przede wszystkim jako znakomity dramatopisarz, aktor, teoretyk i człowiek teatru.

Międzynarodową sławę przyniosły mu takie utwory jak Pan Galindez czy Władza rodzicielska (Nagroda Moliere a), w których, wykorzystując aluzje do najnowszej historii argentyńskiej, porusza ważkie tematy egzystencjalne za pośrednictwem oryginalnych, częstokroć prowokacyjnych i szokujących zabiegów twórczych.

Prezentowane wydawnictwo obejmuje pionierski przekład na język polski czterech dramatów argentyńskiego mistrza.

Książka "Wybór dramatów " - Eduardo Pavlovsky - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2019 r. Cena 22.88 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Produkty podobne:
Poezje - okładka książki

Poezje

Paul Verlaine
Dramaty - okładka książki

Dramaty

Wojciech Tomczyk
Poezje - okładka książki

Poezje

Arthur Rimbaud