pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wśród łódzkich Żydów. Wspomnienia o mieście młodości

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 326 s.
EAN: 9788382209945
ISBN: 978-83-8220-994-5
Data: 2023-09-11
53.54 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Łódź była miastem barwnym i pełnym kontrastów. Odzwierciedlał to już choćby sam układ ulic: na Piotrkowskiej obok cztero-, pięciopiętrowych kompleksów domów stały drewniane parterowe chatki, obok fabryk z najnowocześniejszymi systemami maszyn [...] - prymitywne tkalnie ręczne, obok wyjątkowego dobrobytu i luksusu - biedne kwartały w północnej części miasta, na czele z Bałutami.

Tę barwną rozmaitość widać było również w strukturze społecznej, przede wszystkim na żydowskich ulicach: bogacze, którzy dorobili się majątku w jedną noc, obok żebraków z dziada pradziada. Rozgałęzione i mocno zakorzenione żydowskie życie religijne, z rabinami, uczonymi w Piśmie i instytucjami religijnymi: jesziwami, szkołami, beit midraszami, chasydzkimi sztyblami, sąsiadowało z centrami sceptycyzmu i herezji. W opozycji do praktycznego i energicznego świata fabrykantów, kupców i komiwojażerów - artystyczna warstwa literatów, malarzy, muzykantów żyła w świecie, w którym dzień zamieniał się w noc, a noc w dzień. To tam właśnie, w warsztatach ducha i wyobraźni, tkano błękitną przędzę snów, tam w małych mansardach z wysokimi oknami wyczarowywano światy z kolorów i dźwięków. Tam artystyczna jednostka czuła się wolna.

Icchak Goldkorn, Łódzkie portrety

Książka "Wśród łódzkich Żydów. Wspomnienia o mieście młodości" - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 326 stron i została wydana w 2023 r. Cena 53.54 zł. Zapraszamy na zakupy!