pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
»
»
»
Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce stan aktualny oraz prognoza...
książka:

Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku

autor: Krzysztof Błażejczyk, Jarosław Baranowski, Anna Błażejczyk

Dane szczegółowe:

Wydawca: SEDNO
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 224 s.
EAN: 9788379630424
ISBN: 9788379630424
Data: 2016-07-14
pozycja niedostępna

Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce stan aktualny oraz prognoza... - opis wydawcy:

Tematyka książki "Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce: stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku" jest bardzo ważna z punktu widzenia poznania związku między stanem zdrowia populacji Polski, a klimatem i jego zmianami, które występowały w przeszłości i które przewidywane są w nadchodzącym stuleciu.

Na uwagę zasługuje powiązanie różnych cech klimatu z występowaniem chorób klimatozależnych. Zostały do nich zaliczone choroby układu krążenia, które stanowią ciągle jeden z głównych problemów zdrowotnych polskiej populacji. Poznanie czynników, które wpływają na powstanie i rozwój tych chorób ma bardzo duże znaczenie dla profilaktyki. Ukierunkowanie jej tylko na klasyczne czynniki ryzyka (nadciśnienie, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej, nadwaga, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu) jest niewystarczające, co potwierdza fakt, że choroby te wciąż stanowią prawie połowę przyczyn zgonów w Polsce. Autorzy uwzględnili w opracowaniu także choroby układu oddechowego, choroby sezonowe (grypa, zatrucia pokarmowe, choroby odkleszczowe), choroby alergiczne, nowotwory skóry związane z promieniowaniem słonecznym.

Analizowano wiele parametrów opisujących cechy klimatu, np. temperaturę średnią (miesięczną, sezonową i roczną), temperaturę minimalną i maksymalną (średnią i absolutną w przedziale miesięcznym, sezonowym i rocznym) oraz liczbę dni z temperaturą maksymalną <0o C (dni mroźne), z temperaturą minimalną <-10o C (dni bardzo mroźne), z temperaturą maksymalną >25o C (dni gorące). Istotne jest też zwrócenie uwagi na statystykę dni parnych, gdyż tolerancja takich warunków, zwłaszcza u osób starszych i chorych jest mniejsza.

Tak kompleksowe podejście do tematu stanowi novum w literaturze naukowej. Szczególną zaletą opracowania jest też uwzględnienie regionalnych różnic zarówno w odniesieniu do klimatu, jak i występowania chorób klimatozależnych.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Produkty podobne:

Choroba poresuscytacyjna - okładka książki
Choroba poresuscytacyjna Andrzej Kubler, Andrzej Mysiak (red.)
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018 roku.