pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wojny filmowe. Kino. Polityka. Suwerenność

Autor książki:

Mateusz J. Krycki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zona Zero
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 512 s.
EAN: 9788366177093
ISBN: 978-83-6617-709-3
Data: 2021-10-19
38.49  59.90  21.41 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Kino Polityka Suwerenność
Jeśli podejrzewasz, że geopolityka to nie tylko geografia, że można podbijać narody i cywilizacje nawet z nimi nie granicząc, powinieneś przeczytać tę książkę. Sprawdź projekcję siły Hollywood - aż od jej skromnych początków. Propaganda american way of life płynąca z ekranu miała przekonać rządzące elity świata o wyjątkowości USA jako wzoru kulturowego i ekonomicznego rozwoju.

Do roku 1910 Francja, Włochy i Dania były wiodącymi eksporterami filmów. Gdy jednak nastała era modernizacji i uprzemysłowienia, centrum produkcji filmowej przeniosło się na Zachodnie Wybrzeże USA.

Związek Sowiecki w latach 60. usiłował kontrolować kulturę poprzez instytucje - UNESCO i Ruch Krajów Niezaangażowanych, Stany Zjednoczone skupiły się zaś na ekspansji filmowej. Nowoczesność, nawyki żywieniowe i styl ubierania trafiały do zacofanych miast i wsi Panamy, Chile, Egiptu i Filipin, promując system kapitalizmu północnoamerykańskiego, wraz z jego filozofią konsumpcji masowej.

Międzynarodowe zarządzanie mediami - global media governance przyczyniło się w XIX w do powstania Powszechnej Unii Pocztowej i Międzynarodowej Unii Telegraficznej a w XX stuleciu do podpisania Karty Hawańskiej i układu GATT. Dziś o przepływie dó kultury decydują postanowienia Rady Europy i Światowej Organizacji Handlu (WTO).

A Hollywood? Czy nie steruje tym procesem z tylnego fotela? Kinowego fotela?
Dr Mateusz Krycki
Ekspert w obszarze komunikacji strategicznej, dyplomacji publicznej i bezpieczeństwa kulturowego. Konsultant w zakresie public relations i public affairs. Realizował projekty m.in. dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Adama Mickiewicza, Komisji Europejskiej, a także międzynarodowych koncernów, polskich firm i NGOs. Współpracował z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademią Sztuki Wojennej (kierując Katedrą Komunikacji Publicznej). Stypendysta European Network for Canadian Studies, członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Książka "Wojny filmowe. Kino. Polityka. Suwerenność" - Mateusz J. Krycki - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Zona Zero. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2021 r. Cena 38.49 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]