pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Wojna sześciodniowa 1967

Dane szczegółowe:
Wydawca: Inforteditions
Rok wyd.: 2015
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 392 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788364023705
ISBN: 978-83-6402-370-5
Data: 2016-05-24
pozycja niedostępna

Opis książki:

Wojna sześciodniowa zwana także wojną czerwcową, Wojną 1967 roku, Trzecią Wojną Izraelsko-Arabską, Niepowodzenie (to oczywiście nazwa używana przez Arabów) jest bez wątpienia jednym z najważniejszych starć militarnych ostatnich 65 lat. Była ona także jedną z ostatnich konwencjonalnych wojen po 1945 roku toczonych sprzętem i taktyką pamiętającą II Wojnę Światową. Do dzisiaj tamte sześć dni wpływa w olbrzymim stopniu na politykę w regionie, a także na świecie. Jednocześnie pozostaje ona ciągle mało znana w Polsce. Poza utartymi hasłami o błyskotliwym zwycięstwie Izraela mało kto w naszym kraju potrafi powiedzieć o tej wojnie coś więcej. Nasza publikacja ma na celu zmienić tę sytuację. Należy zaznaczyć, że historyk podejmujący trud odtworzenia przebiegu wojny sześciodniowej napotyka na olbrzymie problemy. Kluczowe archiwa są niedostępne, a częściowo, jak się wydaje, także zniszczone. Staraliśmy się sięgnąć do wartościowych wspomnień, a także opracowań, w tym także najnowszych, tworząc jak najpełniejszy obraz tej wojny.

Naszą książkę rozpoczynamy kreśląc polityczną sytuację na Bliskim Wschodzie po wojnie sueskiej. Ukazujemy, jakie okoliczności doprowadziły do kryzysu politycznego, a następnie militarnego, który stał się zarzewiem, krótkiej, acz dramatycznej wojny. Zanim przechodzimy do działań bojowych prezentujemy plany zaangażowanych państw. W kolejnych rozdziałach opisujemy poszczególne teatry wojny od Synaju, przez walki o Jerozolimę, Zachodni Brzeg Jordanu, aż po zdobycie przez Izrael Wzgórz Golan. Następnie prezentujemy wojnę w powietrzu... (ze Wstępu)

Notka o autorach:
Kmdr por. (rez.) prof. dr hab. Krzysztof Kubiak - absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. Przez niemal dwie dekady związany z wyższym szkolnictwem wojskowym. Był szefem Katedry Działań Sił Morskich na Wydziale Strategiczno-Obronnym AON, kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, prorektorem ds. rozwoju tej uczelni, a następnie dziekanem Wydziału Nauk Technicznych. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Autor wielu artykułów i monografii opisujących konflikty zbrojne po II wojnie światowej.

Dr Łukasz M. Nadolski - historyk, kustosz w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Specjalizuje się w konfliktach zbrojnych po II wojnie światowej. W centrum jego zainteresowań naukowych znajdują się wojny na Bliskim Wschodzie, walki powietrzne nad Wietnamem Północnym oraz Falklandami. Autor i współautor dziewięciu książek oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Od 2009 roku jest redaktorem "Militariów Pomorskich. Zbiór studiów", a od 2015 roku także "Wojen i konfliktów zbrojnych po 1945 roku. Zbiór Studiów".

Książka "Wojna sześciodniowa 1967" - Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Inforteditions. Książka posiada 392 stron i została wydana w 2015 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]