pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wojna stuletnia 1337-1453
Tytuł książki:

Wojna stuletnia 1337-1453

Autor książki:

Jean Favier

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASTRA
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 804 s.
Wymiar: 155x235 mm
EAN: 9788366625259
Data: 2021-02-01
69.11  99.99  30.88 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Wojna stuletnia to historia najdłuższego i przełomowego konfliktu w dziejach średniowiecznej Europy, który był ostatnim aktem trzechsetletniej wojny rozpoczętej w czasach pięknej księżnej Eleonory Akwitańskiej. To regularnie wznawiane we Francji dzieło uchodzi za jedno z najwybitniejszych ujęć historii tej wojny, a właściwie serii wojen angielsko-francuskich o spadek po Kapetyngach, różniących się zarówno charakterem, jak i zasięgiem. Nie należy zapominać, że wojnie stuletniej, która była rozciągniętym w czasie zderzeniem dwóch potęg, towarzyszyły bunty we Flandrii, walki angielsko-szkockie, wojny o sukcesję w Bretanii i Kastylii, a także problemy z najemnikami, dla których wojaczka była jedynym źródłem zarobku.

Autor ukazuje, jak po obu stronach kanału La Manche, zwłaszcza w narodzie francuskim, omawiany konflikt stopniowo prowadził do odejścia od dziedzictwa epoki feudalnej i tworzenia nowożytnych struktur państwowych. Wojna, w której uczestniczyli wszyscy poddani - zarówno elita, jak i plebs - była wyrazem głębokich przemian społeczno-gospodarczych. Ogromny wpływ na podejście średniowiecznego człowieka do wojny i na sam przebieg konfliktu miały kryzysy gospodarcze, epidemie, powiązania polityczno-społeczne, narodziny świadomości narodowej, podział chrześcijaństwa między dwóch papieży, reforma Kościoła, skutki finansowego marnotrawstwa, konflikty interesów i rozgrywki między stronnictwami. Jean Favier wzbogaca swoją opowieść opisami, które przybliżają odczucia średniowiecznego człowieka, jego sposób życia, cierpienia, próby przetrwania wojennych zawirowań i dostosowania się do nowej sytuacji.

Uwagę przykuwa erudycyjna strona dzieła, plastyczny i z rozmachem odmalowany obraz militarnych, społecznych, gospodarczych i kulturowych aspektów konfliktu. Autor dowodzi, że historia wojny nie jest jedynie historią walk, lecz także opowieścią o ludziach, którzy byli - świadomymi lub nieświadomymi - uczestnikami tych samych wydarzeń. Na kartach książki odżywają zarówno słynni bohaterowie, jak Edward Czarny Książę, Bertrand du Guesclin, Henryk V oraz Joanna d Arc, jak i mniej znani, a warci przybliżenia - Étienne Marcel, Pierre Cauchon czy John Talbot.

Jean Favier (1932-2014) - francuski historyk, mediewista, absolwent École nationale des chartes w Paryżu, długoletni dyrektor generalny Archives nationales de France (1975-1994), w latach 1994-1997 dyrektor Bibliotheque nationale de France, od 1985 roku członek Académie des inscriptions et belles-lettres, dyrektor studiów École pratique des Hautes Études i profesor uniwersytetów w Rouen i Paris-Sorbonne. Popularyzator epoki schyłkowego średniowiecza. W swoim dorobku ma również dzieła wykraczające poza ten okres historyczny. Polski odbiorca dotychczas miał okazję poznać jego niepospolity warsztat pisarski dzięki pracy Wielkie odkrycia od Aleksandra do Magellana, opublikowanej w 1996 roku.

Książka "Wojna stuletnia 1337-1453" - Jean Favier - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo ASTRA. Książka posiada 804 stron i została wydana w 2020 r. Cena 69.11 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Bolesław Chrobry. Puszcza - okładka książki

Bolesław Chrobry. Puszcza

Antoni Gołubiew
Pradzieje Balearów - okładka książki

Pradzieje Balearów

Cezary Namirski
Pierwszy Legion Puławski - okładka książki

Pierwszy Legion Puławski

Jan Rządkowski
Sprawa Wallenberga - okładka książki

Sprawa Wallenberga

Andrzej Sielski
Produkty podobne:
Grenada 1492 - okładka książki

Grenada 1492

Roman Warszewski