pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Wojna na pociski i pisma
książka:

Wojna na pociski i pisma

Dane szczegółowe:
Wydawca: Napoleon V
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 295 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788381780537
ISBN: 978-83-8178-053-7
Data: 2019-06-26
49.91  52.20  2.29 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Wojna na pociski i pisma - Grzegorz Śliżewski - opis książki:

Dotychczasowe opracowania dotyczące historii 302 Dywizjonu w 1940 r. skupiają się przede wszystkim na działaniach bojowych, pomijając zagadnienia związane z życiem codziennym jednostki. Nie zostały wykorzystane np. zachowane w archiwach rozkazy dzienne czy dokumenty dotyczące dyscypliny. Autorzy sięgali bowiem przede wszystkim do Operations Record Book, czyli anglojęzycznego Dziennika Działań jednostki (w którym znajduje się wykaz lotów wykonanych przez pilotów plus podstawowe, zwięźle spisane informacje o dywizjonowych wydarzeniach) oraz raportów bojowych sporządzanych podczas zgłaszania przez pilotów zestrzeleń samolotów Luftwaffe.

Marginalnie był także przedstawiany konflikt między polskim dowództwem a brytyjskim personelem przydzielonym do dywizjonu. Tymczasem w świetle zachowanych archiwaliów można uznać, że w sposób kluczowy wpływał on na atmosferę panującą w jednostce. Dzięki temu możemy mniej idealistyczne spojrzeć na stosunki między sojusznikami w 1940 roku. Ten trudny w historii jednostki okres pozwala także inaczej spojrzeć na pytanie, dlaczego ,,poznańscy lotnicy cały czas pozostają w cieniu zdecydowanie bardziej medialnego Dywizjonu 303.


Grzegorz Śliżewski (1967), rodowity koszalinianin. Historyk i dziennikarz. Absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez 10 lat dziennikarz lokalnego dziennika ,,Głos Koszaliński, sześć lat pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta Koszalina, były wykładowca Politechniki Koszalińskiej, obecnie w służbach PR koszalińskiego ratusza. W swoich badaniach zajmuje się przeszłością polskiego lotnictwa; autor i współautor 12 książek oraz blisko stu artykułów na ten temat, publikowanych m.in. we Francji, Hiszpanii i Kanadzie. Główny organizator corocznej koszalińskiej konferencji popularnonaukowej ,,Historia skrzydłami malowana .

Książka „Wojna na pociski i pisma” - oprawa twarda - Wydawnictwo Napoleon V.

Książka posiada 295 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Wojna na pociski i pisma"
Grzegorz Śliżewski - autor m.in.:
God Save The 303 Squadron!. Historia - okładka książki
God Save The 303 Squadron!. Historia Dywizjonu... Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski;
Produkty podobne:
Podwodni Kamikadze. Seria z kotwiczką - okładka książki
Podwodni Kamikadze. Seria z kotwiczką Yutaka Yokota, Jose Harrington