pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wojna mocarstw. Podlasie 1914-1915
Tytuł książki:

Wojna mocarstw. Podlasie 1914-1915

Autor książki:

Marcin Tomkiel

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Sąsiedzi
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788364505133
ISBN: 978-83-6450-513-3
Data: 2015-08-26
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:

To pierwsza książka, która ukazuje nieznane na Podlasiu militarne zmagania podczas I wojny światowej dwóch imperiów - Rosji i Niemiec. Zawiera fascynujące fakty, zdjęcia i wspomnienia. W ciekawy sposób opisuje historie dowódców, sterowców i exodusu setek tysięcy ludzi z ziem objętych działaniami wojennymi. Autor udowadnia, że piętno, jakie te wydarzenia odcisnęły na Polsce wschodniej w 1915 r. wciąż ma wpływ na nasze życie. W obecnej sytuacji konfliktu na wschodzie Ukrainy i zagrożenia wojną globalną, książka jest także swego rodzaju memento: imperializm i walka o hegemonię nad światem niszczy życie zwykłych ludzi.

Tematyka I wojny światowej w naszym regionie jest mało znana. Niewielu zawodowych historyków i pasjonatów zajmuje się tym tragicznym dla regionu okresem. Są od tego również chlubne wyjątki, jak ostatnia publikacja dr. Stanisława Czerepa, poświęcona tzw. drugiej bitwie na jeziorach mazurskich czy też monografia twierdzy Osowiec dr. B. Perzyka. Jednakże żadna z nich nie traktuje zagadnienia całościowo, a skupia się wybiórczo na pewnych wydarzeniach. Publikacja Marcina Tomkiela jest na tym tle wyjątkiem. Jego popularnonaukowa książka ma wręcz charakter publicystyczny. Stanowi swego rodzaju reportaż, zbiór - często nieznanych - pamiętników, relacji, dokumentów z tamtego okresu, obfitującego w katastrofalne w swoim rozmiarze zdarzenia, jakie dotknęły region sto lat temu. W wielu aspektach praca ta jest pionierska i daje znakomitą podstawę do dalszych badań, poszukiwań i dociekań.

Maciej Markowski

Książka "Wojna mocarstw. Podlasie 1914-1915" - Marcin Tomkiel - oprawa miękka - Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również: