pokaz koszyk
autor tytuł  24h
Woda w duchowych przeżyciach człowieka

książka: Woda w duchowych przeżyciach człowieka. autor:

Dane szczegółowe:

  • Wydawca: Wydawnictwo M
  • Rok wydania:
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 160 s.
  • Wymiar: 145x210 mm
  • EAN: 9788375950045
  • ISBN: 9788375950045
  • Data: 2008-10-24
Cena wydawcy: 19.90 złpozycja niedostępna

Woda w duchowych przeżyciach człowieka - opis produktu:

Książka zachęca do refleksji nad znaczeniem wody w naszym życiu duchowym. Książka opowiada o wodzie i jej symbolice. Jest to jedna z takich książek, które powinny być napisane i przeczytane, ze względu na jej podstawowy charakter, ukazujący duchowy wymiar rzeczywistości pozornie materialnej. To książka dla miłośników morza i wody, dająca szansę głębszego, refleksyjnego spojrzenia na ten żywioł, który wyszedł z rąk Boga Stworzyciela.

Książka ojca Zdzisława Górnickiego budzi w nas nową wrażliwość, która pozwala nam dostrzec świat zupełnie nowych, nieznanych dotychczas odniesień i treści. Są to treści istotne, zważywszy na to, że woda zajmuje większą część naszego świata i naszego organizmu.

Woda jest jednym z najważniejszych symboli w życiu człowieka. I dlatego wypełnienie treścią tego symbolu jest interesującym i pożytecznym zajęciem. Z czasem woda zaczyna do nas przemawiać polifonicznym językiem, mówiąc nam o świecie, człowieku i Bogu.

Wielorakie jest znaczenie wody. Woda zaspokaja pragnienie i obmywa. Woda uzdrawia, pobudza, odradza. Woda to źródło inspiracji, muzyka i ruch. Tło zdarzeń miłosnych, a także miejsce śmierci i zbrodni. Wielka masa wody odpycha i fascynuje zarazem.

Woda toczy swe nurty przez całą Biblię. Żaden inny element rzeczywistości materialnej nie zajął tak wyjątkowego miejsca i nie przyjął na siebie tak wielu znaczeń na wyrażenie prawd biblijnego przesłania, jak woda. Woda w różnej postaci i na różne sposoby będzie się stawać narzędziem w ręku Boga, którego dzieła z biegiem czasu będą układać się w zbawczą historię człowieka.

Woda, bez której nie można sobie wyobrazić ani życia ani oczyszczenia, staje się znakiem i narzędziem odnowionego daru życia i nowego stanu czystości. Staje się narzędziem i znakiem dla urzeczywistnienia się dużo większej tajemnicy Chrystusowej, przekazanej nam w wodach chrzcielnych. Liturgiczne pokropienia wodą święconą podczas uroczystych celebracji są przypomnieniem przyjętego wcześniej chrztu.

Z radością zatem podaję książkę mojego współbrata do ręki licząc, że pogłębione spojrzenie na wodę pomoże zrozumieć ten żywioł.

Fragment ze wstępu, Jan Góra OP
Człowiek religijny od zawsze starał się zrozumieć symboliczne znaczenie wody. Wiedział, że wody potopu były zesłane jako kara. Ale także wiedział, że Pan jest źródłem wody żywej, a zanurzenie w wodach chrztu dawało nowe życie. Wsłuchajmy się w mowę wody, otwórzmy z uwagą tę książeczkę, którą mamy w ręku.

/Jan Andrzej Kłoczowski OP/
Podstawową intuicją badawczą Autora tej książki jest przeświadczenie o zasadniczej harmonii symboliki biblijnej i specyficznie chrześcijańskiej z symboliką badaną przez religioznawców. Intuicja ta okazuje się również niezmiernie płodna w odniesieniu do wody, jednego z najbardziej podstawowych symboli religijności naturalnej.

Zdzisław Górnicki OP, konsekwentnie tej intuicji wierny, przedstawia niezwykle bogaty wachlarz symbolicznych znaczeń wody, znaczeń nie zawsze do końca jasnych i nieraz sobie przeciwstawnych, pomaga tak istotną dla wiary chrześcijańskiej symbolikę wody zobaczyć w jej kontekście ogólnoreligijnym.

/Jacek Salij OP/

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Kupujący Woda w duchowych przeżyciach człowieka zamówili również:

okładka - książka
John Stott
Niezrównany

Produkty podobne:

okładka - książka
ks. Franciszek Drączkowski
Dzięki składamy Panu Bogu naszemu
Oprawa: miękka
okładka - książka
Anselm Grun OSB
Mistyka. Jak rozbudzić w sercu tęsknotę za Bogiem
Rok wydania: 2012 Oprawa: miękka
okładka - książka
Fidelis Maciołek OFM (red.)
Życie zmienia się, ale się nie kończy. Modlitwy...
Rok wydania: 2008 Oprawa: miękka
okładka - książka
Michael Harter SJ
Rozpaleni miłością. Modlitwy z jezuitami
Rok wydania: 2012 Oprawa: miękka
okładka - książka
ks. Stanisław Urbański, ks. Włodzimierz Gałązka (red.)
Świętość chrześcijanina
Rok wydania: 2012 Oprawa: miękka
okładka - książka
praca zbiorowa
Medytacje do Koronki do Miłosierdzia Bożego. Modlitewnik
Rok wydania: 2015 Oprawa: miękka
Poniedziałek, 08 Lutego 2016 roku.