pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Wiersze nie pierwsze
książka:

Wiersze nie pierwsze

Dane szczegółowe:
Wydawca: Liberum Verbum
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 52 s.
Wymiar: 120x210 mm
EAN: 9788394593520
ISBN: 978-83-9459-352-0
Data: 2017-11-09
13.38  19.01  5.63 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Wiersze nie pierwsze - Krasuski Szymon - opis książki:

Czym są owe nie pierwsze wiersze? Wrażliwością - wrażliwością twórcy i odbiorcy, co zapowiada choćby motto: "Wszystkim, którzy nie ufają poetom"; wrażliwością męską i kobiecą, które się splatają, przyciągają, a jednocześnie są tak różne w przejawianiu się.

Wiersze nie pierwsze to debiutancki tomik wierszy młodego twórcy. Tę młodość zobaczymy co najmniej na dwa sposoby: niecierpliwość i bunt oraz próba dodania sobie dojrzałości poprzez treść mającą świadczyć o doświadczeniu. Jakżeż charakterystyczne. Wszak każde pokolenie, idąc ścieżką wydeptaną przez swoich przodków - i wiedząc o tym - robi to w przekonaniu, że to właśnie ono odkrywa ją przed światem, a wszystko wcześniej było nieważne, niemożliwe, zacofane i wręcz infantylne. No cóż, genetyczna pamięć zdaje się nie być doskonała i wymaga ciągłego odświeżania, co Autor czyni z pełnym przekonaniem. I słusznie.

Czym są owe nie pierwsze wiersze? Wrażliwością - wrażliwością twórcy i odbiorcy, co zapowiada choćby motto: "Wszystkim, którzy nie ufają poetom"; wrażliwością męską i kobiecą, które się splatają, przyciągają, a jednocześnie są tak różne w przejawianiu się.

Wiek nie przeszkadza Autorowi w śmiałym prowokowaniu niekiedy naszego zmysłu gramatycznego i ortograficznego, nie mówiąc o samych zasadach, i posługiwaniu się w świadomej zabawie, ale i w świadomym nadawaniu sensu, interesującymi określeniami, jak choćby: beztytuł z tak właśnie zatytułowanego wiersza, bezkoniec w wierszu Co było, czy choćby bylektóry (tak, tak - pisane łącznie) w wierszu Pożegnanie, a także scaleć, wywiedzione od cala.

Pomimo wielu "przeciw", ale i równie wielu "za" na szali, Czytelnik znajdzie pośród tych wierszy coś dla siebie, zaufa. A czy to poezja? A czymże jest poezja? Może właśnie tym, o czym Szymon Krasuski mówi w wierszu "O poezji"...


Zbigniew Zebar

Książka „Wiersze nie pierwsze” - oprawa miękka - Wydawnictwo Liberum Verbum.

Książka posiada 52 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Wiersze nie pierwsze"
Produkty podobne:
Uchylone drzwi - okładka książki
Uchylone drzwi Joanna Krajewska
Pieśni z pierwszego piętra - okładka książki
Pieśni z pierwszego piętra Mariusz C. Kosmala
Światy równoległe - okładka książki
Światy równoległe Jarosław Wit Dłużniak
Garść wspomnień - okładka książki
Garść wspomnień Nikodem Czajkowski
Czasowniki - okładka książki
Czasowniki Pandelis Boukalas