pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Walki polsko-ukraińskie w Przemyślu w listopadzie 1918 roku. Seria: Architectura et Ars Militaria. Tom 9

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fort
Oprawa: miękka
Ilość stron: 110 s.
Wymiar: 240x160 mm
EAN: 9788392213239
ISBN: 83-922132-3-8
Data: 2006-10-05
Cena wydawcy: 22.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Prezentowany - 9 zeszyt serii Architectura et Ars Militaris poświęciliśmy rozgrywającemu się na ulicach Przemyśla konfliktowi polsko-ukraińskiemu w pierwszych dniach listopada 1918 roku. Zdecydowaliśmy się na przypomnienie czterech, zapomnianych lub prawie nie znanych tekstów, które ukazały się drukiem w dwudziestoleciu międzywojennym. Są to: rozprawa kpt. Hugo Zielińskiego, Oswobodzenie Przemyśla w listopadzie 1918 roku (Zarys), (wyd. Wojskowe Biuro Historyczne, Warszawa 1934), wspomnienia zaangażowanego w konflikt ks. Józefa Panasia, Z ciężkich dni Przemyśla (zapiski kronikarskie naocznego świadka), (wyd. nakładem Księgarni St. Rehmana, Lwów 1920), oraz 2 artykuły opublikowane w 46 numerze "Tygodnika Przemyskiego" z 1928 roku - Kazimierza Junga, Kolejarze przemyscy w walce o niepodległość oraz Rudolfa Burdy, Przed 10-ma laty (Bolszewicy z Zasania). Dokonując takiego właśnie wyboru, chcieliśmy stworzyć zbiór tekstów, dający możliwość jak najszerszego spojrzenia na burzliwe początki niepodległości w Przemyślu. Czytelnik znajdzie tu więc szczegółową analizę sytuacji militarnej (głównie strony polskiej) i opis przebiegu działań zbrojnych w mieście, zarys problemów społecznych towarzyszących upadkowi Austro-Węgier i narodzinom państwowości polskiej, informacje na temat życia politycznego i zaangażowania w nie poszczególnych narodowości, czy udziału grup zawodowych w konflikcie zbrojnym.
We wszystkich tekstach zachowano oryginalną ortografię i nieco archaiczny styl. Dokonano jedynie drobnych poprawek, wynikających z błędów drukarskich. Nie zdecydowaliśmy się również, na zastosowanie komentarzy redakcyjnych, uznając, że konfrontacja poszczególnych tekstów, pozwoli samemu Czytelnikowi na wyrobienie własnej opinii w kwestiach spornych.
Na zakończenie chcemy po raz kolejny wyrazić głęboką wdzięczność Panu Ryszardowi Daleckiemu, który udostępnił nam prezentowane materiały.

Książka "Walki polsko-ukraińskie w Przemyślu w listopadzie 1918 roku. Seria: Architectura et Ars Militaria. Tom 9" - oprawa miękka - Wydawnictwo Fort.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]