pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Walka z nędzą na Bałutach i inne pisma o dobroczynności

Autor książki:

Włodzimierz Kirchner

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 206 s.
EAN: 9788383311470
ISBN: 978-83-8331-147-0
Data: 2023-06-01
43.79 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Włodzimierz Kirchner - malarz, fotograf, pedagog, artysta obdarzony nieprzeciętnym umysłem i równie unikatowym darem słowa był publicystą-teoretykiem filantropii, entuzjastą sztuki filmowej, przede wszystkim jednak estetą, który w ocenie świata stosował kryterium piękna i tylko piękna. Wyróżniał się na pewno osobowością - niezwykłą, dynamiczną, mającą silne poczucie niezależności. Żył 95 lat, do końca zachowując niezwykłą żywotność i otwarty, chłonny umysł. Za życia miłośnik płci pięknej, nieskory do udomowienia i nieskłonny do stabilizacji, a po śmierci również uwodzący - czarem słowa. Trudno wyobrazić sobie Kirchnera jako katolickiego księdza wpasowanego w klauzule kościelne: zakazy, nakazy, ograniczenia, a jednak był nim przez kilkanaście lat, zanim zrzucił sutannę.

*
Na zawartość edycji składają się rozproszone, publikowane w gazetach codziennych i czasopismach (m.in. Rozwój, Kurier Warszawski, Bluszcz, Słowo, Tygodnik Ilustrowany) oraz broszurach prace księdza Włodzimierza Kirchnera, działającego w organizacjach dobroczynnych Łodzi i Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Ich tematyka związana jest zasadniczo z kwestiami jałmużny, którą Kirchner uważa za szczególnie demoralizującą. Jako teoretyk filantropii proponuje w jej miejsce rozważne rozpatrywanie indywidualnych przypadków, zwłaszcza zastępowanie jej konkretnymi propozycjami pracy zarobkowej, mającej wpływać nie tylko na poprawę sytuacji ekonomicznej, ale i moralnej. Myśl filantropijna Kirchnera krąży wokół innych, ale bliskich głównego nurtu zagadnień: włóczęgostwa, przestępstw młodocianych (nożownictwa), prostytucji, przemocy domowej, zadań szkół zawodowych dla kobiet etc. Dzięki erudycji, doświadczeniu i koncepcjom autora jego szkice filantropijne stanowić mogą rodzaj paradygmatu teorii dobroczynności przełomu XIX i XX wieku. Edycja zawiera również dwa wstępy: naukowy - D. Samborskiej-Kukuć oraz wspomnieniowy - córki Kirchnera, prof. Hanny Kirchner.

Książka "Walka z nędzą na Bałutach i inne pisma o dobroczynności" - Włodzimierz Kirchner - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 206 stron i została wydana w 2023 r. Cena 43.79 zł. Zapraszamy na zakupy!