pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
książka:

Walentynowicz. Anna szuka raju

Dane szczegółowe:
Wydawca: ZNAK
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 500 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788324060658
ISBN: 978-83-2406-065-8
Data: 2020-03-12
40.22  49.99  9.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Walentynowicz. Anna szuka raju - Dorota Karaś, Marek Sterlingow - opis książki:

Prywatna historia kobiety legendy
Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. Przodująca spawaczka, Bohaterka Sierpnia 80, Symbol Solidarności.

Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.

Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.

Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.

Życie prywatne Anny skrywa wiele tajemnic. Nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją.

Walentynowicz. Anna szuka raju to nie tylko rzetelne biograficzne śledztwo, ale wciągająca opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.

Dorota Karaś - dziennikarka gdańskiego oddziału Gazety Wyborczej, współpracuje z Wysokimi Obcasami i Dużym Formatem, autorka książek Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami (Oficyna Gdańska, 2013) i biografii Cybulski. Podwójne salto (Wydawnictwo Znak, 2016).

Marek Sterlingow - dziennikarz związany przez lata z gdańskim oddziałem Gazety Wyborczej. Współpracował z serwisem Pomorskie.eu, Radiem Gdańsk i magazynem Forbes. Współautor Narodzin Solidarności. Kronik sierpniowych (Agora 2010).

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” - oprawa twarda - Wydawnictwo ZNAK.

Książka posiada 500 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Walentynowicz. Anna szuka raju"
Dorota Karaś, Marek Sterlingow - autor m.in.:
Cybulski. Podwójne salto - okładka książki
Cybulski. Podwójne salto Dorota Karaś;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Cięcia. Mówiona historia transformacji - okładka książki
Cięcia. Mówiona historia transformacji Joanna Wawrzyniak, Aleksandra Leyk
Raporty z Auschwitz - okładka książki
Raporty z Auschwitz Witold Pilecki
Ochotnik do Oświęcimia - okładka książki
Ochotnik do Oświęcimia Wincenty Gawron
Produkty podobne:
Anna Walentynowicz 1929-2010 - okładka książki
Anna Walentynowicz 1929-2010 Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki
Anna Walentynowicz 1929 - 2010 - okładka książki
Anna Walentynowicz 1929 - 2010 Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki
Wojna bez patosu - okładka książki
Wojna bez patosu Marian Walentynowicz