pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Walczyły w cieniu mężczyzn

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bellona
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 440 s.
Wymiar: 135x215 mm
EAN: 9788311157651
ISBN: 978-83-1115-765-1
Data: 2019-09-27
31.04  39.90  8.86 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Walczyły w cieniu mężczyzn - Gordon Thomas, Greg Lewis - opis książki:

Dzielne dziewczyny, tajne agentki SOE, mistrzynie w dziele szpiegowania i sabotażu. Zostały wyszkolone w kryptografii i kartografii. Były ekspertkami w sztuce werbunku, komunikacji i dowodzenia partyzantką. Służyły w pełnych napięcia dniach wojny na każdym teatrze wojny w Europie.

W księżycowe noce przerzucano je do Francji, by służyły jako kurierki, radiooperatorki, sabotażystki i przywódczynie ruchu oporu. Wywodziły się z różnych klas społecznych, pochodziły z różnych krajów, a żadna z nich nie miała wcześniej nic wspólnego z walką - były ochotniczkami, które z poczucia patriotyzmu zgłaszały się do tej niebezpiecznej pracy.

Wysyłały i odbierały wiadomości, walczyły z bronią w ręku lub uwodziły mężczyzn, by zdobywać od nich informacje. Brytyjki, Francuzki, Amerykanki, Polka, Nowozelandka - wszystkie rzuciły na szalę swój los, by wziąć udział w wysiłku wojennym.

Spektrum agentek było szerokie - od dziewcząt, które dopiero co opuściły szkołę, po dojrzałe kobiety, od przedstawicielek klasy robotniczej po córki arystokratów, od przeciętnych po piękności, od skromnych i pruderyjnych po skandalistki.

Pracowały w skrajnie niebezpiecznych warunkach, zagrożone zdradą, aresztowaniem, torturami i śmiercią. Pełniły służbę ofiarnie, zostawiając w domu rodziny, żyjąc w nieustannym poczuciu zagrożenia. Z 39 agentek śmierć poniosło 13, a kilka innych przeżyło piekło tortur gestapo, francuskich więzień i obozów koncentracyjnych.

Nie zawsze po wojnie za tę służbę potrafiono im właściwie podziękować.

Książka „Walczyły w cieniu mężczyzn” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Bellona.

Książka posiada 440 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Walczyły w cieniu mężczyzn"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Powstańcy - okładka książki
Powstańcy Magda Łucyan