pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

W stronę hermeneutyki kultury

Autor książki:

Tomasz Tisończyk, Andrzej Waśko

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: WAM
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 180 s.
Wymiar: 156x232 mm
EAN: 9788327700742
ISBN: 978-83-277-0074-2
Data: 2014-03-12
Cena wydawcy: 19.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Hermeneutykę jako metodę i praktykę literaturoznawczą można w uproszczeniu konceptualizować jako ruch zachodzący między czterema domenami: filologią, retoryką, krytyką literacką oraz badaniami intertekstualności. Stare dziedziny: filologia oraz retoryka klasyczna zapewniałyby ciągłość tradycji, krytyka - praktyczny, aplikacyjny, zawodowy aspekt poczynań literaturoznawcy jako badacza i dydaktyka, (…) badania intertekstualności zaś gwarantowałyby zachowanie dystansu wobec potocznych, mało rozwiniętych, niezreflektowanych teoretycznie wyobrażeń o genezie tekstu literackiego, wpływie, inspiracji, aluzji etc. (…) Mediacyjny, pośredni, kompromisowy, pluralistyczny charakter metod hermeneutycznych w naukach humanistycznych stwarza, jak się zdaje, stosunkowo największą szansę na stopniowe przezwyciężanie impasu metodologicznego i - współwystępujący z nim - zagrożeń dla wolności badań oraz wolności słowa.

Dorota Heck
Co byłoby charakterystyczne dla hermeneutycznej teorii kultury Z pewnością oparcie się na pewnej antropologii filozoficznej, dla której centralnym jest pojęcie rozumienia, jako ludzkiego sposobu istnienia, oraz na budującym wspólnotę i utrzymującą duchowy poziom indywidualnych egzystencji znaczeniu języka, który nigdy nie jest pojmowany wyłącznie jako środek komunikacji. Język to zapis mistycznego doświadczenia narodu, który nim mówi, to bogactwo jego literatury, ale i osad tradycji, która staje się substancją duchową umożliwiającą porozumienie i kooperację.

Andrzej Przyłębski

Książka "W stronę hermeneutyki kultury" - Tomasz Tisończyk, Andrzej Waśko (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo WAM. Książka posiada 180 stron i została wydana w 2013 r.