pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
W krainie metarefleksji. Księga jubileuszowa poświęcona Profesorowi...
Tytuł książki:

W krainie metarefleksji. Księga jubileuszowa poświęcona Profesorowi Czesławowi Robotyckiemu

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 684 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323337829
ISBN: 978-83-233-3782-9
Data: 2015-02-13
Cena wydawcy: 50.40 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Horyzonty antropologii kultury
Horyzonty antropologii kultury 32.00 zł pozycja dostępna!

Niniejszy tom był pierwotnie planowany jako księga jubileuszowa, która miała uczcić siedemdziesiątą rocznicę urodzin Profesora Czesława Robotyckiego. Zamierzaliśmy przy tym spotkać się w gronie bliskich Pana Profesora, wspólnie ciesząc się Jego obecnością wśród nas, zawdzięczających Mu tak wiele zarówno na niwie naukowej, jak i często osobistej. Tak się jednak nie stanie. W momencie śmierci Profesora Czesława Robotyckiego zawartość księgi była już niemal gotowa i wszystko wskazywało na to, że zarówno przedsięwzięcie wydawnicze, jak i planowana uroczystość odbędą się zgodnie z zamierzeniem. Stało się inaczej, a tom, który oddajemy do rąk Czytelników, okazał się dziełem in memoriam. Zdarzenie, które napełniło nas smutkiem, przyczyniło się zarazem do zwiększenia liczby Autorów chcących wnieść swój wkład w dzieło poświęcone Panu Profesorowi, który był nie tylko wybitnym naukowcem, lecz dla wielu również przyjacielem i dobrym kompanem. Straciła przy tym na aktualności planowana data wydania księgi.

(...) Zawartość tematyczna niniejszego tomu jest bodaj najlepszym potwierdzeniem Jego nauk, plonem, który wyrósł obficie również poza Jego rodzimą etnologią. Tytuł tomu, W krainie metarefleksji, znajduje wyjaśnienie w poglądzie głoszonym przez Pana Profesora, że interpretacja antropologiczna jest „metarefleksją nad człowiekiem i kulturą”. Wszelako dla wszystkich znających dzieło Profesora Czesława Robotyckiego idea ta wybrzmiewa również samoistnie z lektury Jego prac. Fundująca ją heurystyka domaga się zresztą pogłębionych studiów, którym potrzebny jest jednak pewien czasowy i konceptualny dystatns, jakiego brak jeszcze dziś w obliczu nagłego odejścia aktywnego wciąż badacza. Z całą pewnością można natomiast stwierdzić, że mimo nieobecności wśród nas długo jeszcze będzie wyznaczał kanon rzadkiej sztuki poznawczego ujęcia rzeczywistości - umiejętności spojrzenia na nią „z oddali”, bez utraty zarazem głęboko rozumiejącego, wręcz intymnego z nią kontaktu.

(Od Redakcji)

Książka "W krainie metarefleksji. Księga jubileuszowa poświęcona Profesorowi Czesławowi Robotyckiemu" - Janusz Barański, Monika Golonka-Czajkowska, Anna Niedźwiedź (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 684 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Janusz Barański, Monika Golonka-Czajkowska, Anna Niedźwiedź (red.) - autor m.in.: