pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
W kleszczach totalitaryzmów. Księdza Romana Gradolewskiego i ojca...
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

W kleszczach totalitaryzmów. Księdza Romana Gradolewskiego i ojca Jacka Hoszyckiego życiorysy niedopowiedziane. Seria: Monografie. Tom 123

Autor książki:

Sebastian Ligarski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2017
Ilość stron: 239 s.
EAN: 9788380981157
ISBN: 978-83-8098-115-7
Data: 2017-09-13
Obniżka! 23.76  30.00  6.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

W kleszczach totalitaryzmów. Księdza Romana Gradolewskiego i ojca Jacka Hoszyckiego życiorysy niedopowiedziane. Seria: Monografie. Tom 123 - opis książki:

W 1949 r. władze komunistyczne przystąpiły do kolejnej fazy walki z Kościołem katolickim w Polsce. Do szkalowania Kościoła wykorzystano list papieża Piusa XII do biskupów niemieckich, cud lubelski oraz dekret Świętego Oficjum o ekskomunice członków partii komunistycznych. W całym kraju mnożyły się akty terroru przeciwko księżom, w prasie trwała nieustanna nagonka na wyższych hierarchów, a przed sądami wojskowymi oraz powszechnymi stawali kolejni duchowni oskarżani o współpracę z gestapo i przynależność do tzw. reakcyjnego podziemia. W tej „ofensywie” przeciw Kościołowi (jeśli użyć sformułowania Julii Brystygier, głównego „architekta” walki z Kościołem) sięgano po różne środki deprecjonowania duchowieństwa w oczach społeczeństwa, przede wszystkim oskarżano jego członków o kolaborację z okupantem niemieckim. Przypadek ks. Romana Gradolewskiego i ojca Jacka Hoszyckiego nie był odosobniony, lecz dokładnie został wpisany w toczącą się w tym okresie walkę o „rząd dusz” w powojennej Polsce.

Książka "W kleszczach totalitaryzmów. Księdza Romana Gradolewskiego i ojca Jacka Hoszyckiego życiorysy niedopowiedziane. Seria: Monografie. Tom 123" - Sebastian Ligarski, - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 239 stron i została wydana w 2017 r. Cena 23.76 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]