pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Komentarz...
Tytuł książki:

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Komentarz Seria: Krótkie Komentarze Becka

Dane szczegółowe:
Wydawca: C H Beck
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 144 s.
Wymiar: 121x192 mm
EAN: 9788325585068
ISBN: 978-83-2558-506-8
Data: 2016-05-12
133.50 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Komentarz Seria: Krótkie Komentarze Becka - Beata Paxford, Robert Rynkun-Werner, Magdalena Wasylkowska-Michór - opis książki:

Praktyczny komentarz do ustawy z 5.8.2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255), stanowi kompleksowe omówienie zagadnień z zakresu zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, a także zasady działania organów administracji publicznej w zakresie edukacji prawnej.

Publikacja ta pozwoli na zapoznanie się z:
- zakresem nieodpłatnej pomocy prawnej - sytuacją podmiotową (osoba uprawniona), realizacją zadania przez powiat, porozumieniem z gminami, udziałem organizacji pozarządowych; ponadto rozdział drugi zawiera przepisy dotyczące nieodpłatnej informacji prawnej, która ma przysługiwać każdej osobie fizycznej, niezależnie od jej statusu materialnego. W rozumieniu przepisu będzie ona polegać na poinformowaniu o obowiązujących aktach normatywnych regulujących przedstawiony problem prawny lub o sposobach uzyskania pomocy w jego rozwiązaniu. Co istotne, udzielanie nieodpłatnej informacji prawnej nie będzie związane z obowiązkiem podawania danych osobowych przez beneficjenta;
- zakresem działań edukacyjnych - dotyczy ona kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Ma stworzyć warunki do podnoszenia kultury prawnej społeczeństwa, która obok stanowienia i stosowania prawa jest ważnym czynnikiem kształtującym ład społeczny;
- kwestią oceny wykonywanych zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej - obowiązek dokonywania corocznej oceny wykonywania zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa nakłada się na Ministra Sprawiedliwości. Rozwiązanie to ma zapewniać monitorowanie funkcjonowania projektowanych instytucji i ewentualne ich dostosowywanie do zmieniających się warunków i potrzeb społecznych;
- finansowaniem nieodpłatnej pomocy prawnej - sposób finansowania nowych zadań publicznych, wprowadzanych przez ustawę, skonstruowano w postaci dwóch algorytmów, opartych na liczbie mieszkańców odpowiedniej jednostki podziału terytorialnego, oraz na kwocie bazowej. Jej wysokość corocznie określałby Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budżetu.

Książka „Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Komentarz Seria: Krótkie Komentarze Becka” - oprawa miękka - Wydawnictwo C H Beck. Książka posiada 144 stron i została wydana w 2016 r. Cena 133.50 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Komentarz..."
Beata Paxford, Robert Rynkun-Werner, Magdalena Wasylkowska-Michór - autor m.in.:
Rady nadzorcze. Wykładnia przepisów - okładka książki
Rady nadzorcze. Wykładnia przepisów i efekty ich... Andrzej Szplit, Paweł Chmielnicki, Beata Paxford;
Produkty podobne:
Ustawa o usługach detektywistycznych - okładka książki
Ustawa o usługach detektywistycznych... Paweł Łabuz, Mariusz Michalski