pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Usidleni

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Norbertinum
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 130 s.
Wymiar: 145x220 mm
EAN: 9788372224637
ISBN: 978-83-7222-463-7
Data: 2012-10-30
11.68 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Usidleni - Elżbieta Cichla-Czarniawska - opis książki:

Od wydania poprzedniego wyboru wierszy Elżbiety Cichli-Czarniawskiej (tyle ile cię jest, Lublin: Norbertinum, 2005) minęło siedem lat. Tamta, obszerna prezentacja dorobku pieczętowała półwiecze pracy twórczej, dając poezji pierwszeństwo wobec innych form wypowiedzi autorki wydarzeń pozornych i niepozornych: powieści, opowiadania, małej prozy, szkicu literackiego, monografii, edytorskiego opracowania. Niemal wszystkie te odmiany literackiego głosu Elżbiety Cichli-Czarniawskiej można było usłyszeć również w ciągu tych minionych siedmiu lat: poezję w tomach moja sowa śnieżna (2006), ruchome staloryty (2008) i co za nas mówi (2011), opowiadania w tomie Ogrody i złomowiska (2005), małe prozy w Przędziwie (2009), a jako szkic literacki określa autorka książkę poświęconą sylwetce twórczej swego wieloletniego przyjaciela - O twórczości Zdzisława Tadeusza Łączkowskiego (2008). Był to też czas Sumowania znaków (2006) - wspominania, ożywiania pamięci osobistej i odsłaniania artystycznych inspiracji.

Czas to zatem bogaty i wciąż pełen twórczego zaangażowania. Dorobek artystyczny poszerzył się do 34 pozycji książkowych, zatem usidlonych, jako książkę trzydziestą piątą, też można byłoby potraktować „jubileuszowo”. Jednak ten „wybór wierszy” jest zupełnie odmienny od dotychczasowych (bo trzeba pamiętać także o Wierszach wybranych z 1995 roku). To nie tyle retrospektywa form i tematów, ile nizanie poszczególnych utworów na wspólną im cięciwę myśli, przenikającej poezję Elżbiety Cichli-Czarniawskiej z jednego jej krańca w drugi.

Już sam sposób prezentacji tekstów polegający na odwróceniu chronologii ich publikacji niesie ze sobą efekt zanurzania się w głąb tej twórczości: od najbliższych nam, współczesnym, obrazów i formuł literackich po wiersze niejako genetyczne, opublikowane w tomie Określając światłocieńz 1966 roku. Czas zresztą nie odgrywa tutaj jakiejś zasadniczej roli - jego upływ jest zaznaczony tylko w spisie treści, zaś w lekturze wierszy poruszamy się niejako poza czasem, nawet nie zauważając przejść pomiędzy poszczególnymi zbiorami poezji. Spełnia on tylko funkcję porządkującą, bogacąc kompozycję tomu o efekt rosnącej perspektywy względem tego, co w tej twórczości „nowe”. Swoisty brak „poczucia czasu”, rezygnacja z ostrych cezur w postaci stron działowych lub datacji wierszy skutkuje nieodpartym wrażeniem spoistości tej liryki, jej niewątpliwej jednogłosowości (pomimo - i tak niewielkich - różnic formalnych). ko funkcję porządkującą, bogacąc kompozycję tomu o efekt rosnącej perspektywy względem tego, co w tej twórczości „nowe”. Swoisty brak „poczucia czasu”, rezygnacja z ostrych cezur w postaci stron działowych lub datacji wierszy skutkuje nieodpartym wrażeniem spoistości tej liryki, jej niewątpliwej jednogłosowości (pomimo - i tak niewielkich - różnic formalnych).iterackich po wiersze niejako genetyczne, opublikowane w tomie Określając światłocień z 1966 roku. Czas zresztą nie odgrywa tutaj jakiejś zasadniczej roli - jego upływ jest zaznaczony tylko w spisie treści, zaś w lekturze wierszy poruszamy się niejako poza czasem, nawet nie zauważając przejść pomiędzy poszczególnymi zbiorami poezji. Spełnia on tylko funkcję porządkującą, bogacąc kompozycję tomu o efekt rosnącej perspektywy względem tego, co w tej twórczości „nowe”. Swoisty brak „poczucia czasu”, rezygnacja z ostrych cezur w postaci stron działowych lub datacji wierszy skutkuje nieodpartym wrażeniem spoistości tej liryki, jej niewątpliwej jednogłosowości (pomimo - i tak niewielkich - różnic formalnych).

fragm. Posłowia

za i przed tobą

za tobą siedliska nadziei radość zaplatająca ręce nad jasną godziną napisałaś sobą życie przygarnęłaś dziesiątki prawd odpychałaś lęki wyczekiwałaś powrotów i opowieści twoich bliskich oceniałaś blaski i wady dnia dzisiaj mówisz: to za wiele jednak obudź się kiedy jest pewne że ten dzień w ogóle jeszcze trwa ratuj co nie umknęło z pola widzenia

O Autorce
Elżbieta Cichla-Czarniawska urodziła się w Łodzi. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Częstochowie. Studiowała filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, doktorat uzyskała na Uniwersytecie Łódzkim. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Lublinie. Poetka, powieściopisarka, historyk literatury, autorka prac o twórczości Jalu Kurka, Władysława Sebyły oraz szkicu o dorobku Zdzisława Tadeusza Łączkowskiego. Napisała wstępy do wybranych przez siebie poezji Kazimierza Wierzyńskiego i Juliana Tuwima. Szereg esejów, artykułów i recenzji drukowała w pismach ogólnopolskich i regionalnych. Wiersze i proza znalazły się w licznych antologiach, tłumaczono je także na języki litewski i bułgarski. Usidleni to trzydziesta piąta książka Elżbiety Cichli-Czarniawskiej. Wśród nich dwadzieścia publikacji stanowią zbiorki poetyckie i wybory wierszy. Poezja jest główną dziedziną twórczości pisarki. Otrzymała za nią kilka nagród i wyróżnień.

Książka „Usidleni” - oprawa miękka - Wydawnictwo Norbertinum.

Książka posiada 130 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Usidleni"
Elżbieta Cichla-Czarniawska - autor m.in.:
Zanurzeni w mroku - okładka książki
Zanurzeni w mroku Elżbieta Cichla-Czarniawska;
Of difficult things - okładka książki
Of difficult things Elżbieta Cichla-Czarniawska;
Co za nas mówi - okładka książki
Co za nas mówi Elżbieta Cichla-Czarniawska;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
nie pisz pan fraszek... - okładka książki
nie pisz pan fraszek... Sergiusz Riabinin
Nie po kolei (+ CD) - okładka książki
Nie po kolei (+ CD) Henryk Gała
Być morze; bez-sen - okładka książki
Być morze; bez-sen Krzysztof Gąsiorowski
Miłość pięciogwiazdkowa - okładka książki
Miłość pięciogwiazdkowa ks. Bogdan Król
Produkty podobne:
Co za nas mówi - okładka książki
Co za nas mówi Elżbieta Cichla-Czarniawska
Poezje - okładka książki
Poezje Marina Cwietajewa
Dotyk... - okładka książki
Dotyk... Lesław Falecki
Poezje - okładka książki
Poezje Cyprian Kamil Norwid
Poezje Keats - okładka książki
Poezje Keats John Keats