pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Umierać też trzeba umieć
Książki »
Tytuł książki:

Umierać też trzeba umieć

Autor książki:

Mietek Pachter

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 808 s.
Wymiar: 160x245 mm
EAN: 9788363444396
ISBN: 978-83-6344-439-6
Data: 2015-08-14
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Księga Wyjścia
Księga Wyjścia 28.62 zł pozycja dostępna!

Umierać też trzeba umieć - Mietek Pachter - opis książki:

Wspomnienia Mietka Pachtera to niecodzienny dokument. Autor urodził się w Warszawie w 1923 r., w kochającej się żydowskiej rodzinie. W getcie pracował przy rozbiórce domów i jednocześnie zajmował się szmuglem, by wyżywić najbliższych. Po wywiezieniu młodszego brata i rodziców do Treblinki w styczniu 1943 r. przeżył ze starszym bratem Wilkiem powstanie w getcie, następnie zaś wywózkę do Treblinki i Majdanka, skąd przeniesiono ich do obozu HASAG w Skarżysku, a potem w Częstochowie, gdzie doczekali wyzwolenia. Bracia Pachterowie nie zostali w Polsce, wprawdzie na krótko osiedli na Dolnym Śląsku, ale wkrótce wyjechali do Niemiec, do obozu DP. Stamtąd Wilek udał się do Palestyny, a Mietek - chory na gruźlicę - do szwajcarskiego sanatorium. Tam, osamotniony i chory, spisał swoje wspomnienia.

Jego fenomenalna pamięć, niezwykła osobowość i dar opowieści dały w efekcie niepospolitą książkę, bezcenny opis życia i umierania w czasie Zagłady. Wspomnienia Mietka to opowieść o miłości - tej do rodziców, która pomogła mu przeżyć getto, oraz tej do brata Wilka, która pomogła mu przeżyć obozy.

"Bierzemy, powiedzmy, narzędzia stolarskie od pierwszego lepszego fachowca i idziemy na wachę. Dochodzimy do niemca i mówimy, że zostaliśmy przysłani z gminy żydowskiej i mamy mu zrobić szafę lub coś innego w budzie - czy by nie chciał być tak łaskawy i wejść z nami do budki, pokazać nam, co mamy zrobić i w jakim stylu itp. Gdy dodaliśmy jeszcze kilka pochlebnych słów dla niego, zachęcając go tym, ten bez namysłu wchodził do budki. Ja z Wilkiem wchodzimy też, ja trzymam narzędzia i staję przy okienku, by mnie widział, a nie okno, a Wilek pokazuje mu odpowiednie ściany i określamy w fantazji szafę i [co] tam jeszcze dusza zapragnęła. Ja, stojąc przy okienku, słyszę, ile wozów przeszło, tu panuje współpraca. Gdy się bierze na "ścianę" niemca, to mają przejechać wszystkie wozy, wszystko jedno czyje. Wiedząc, że robota nasza skończona, dajemy mu kartkę do podpisania z obstalunkami - pisaną po żydowsku - ten podpisuje i my mamy pójść do gminy po zatwierdzenie [...]".

Książka „Umierać też trzeba umieć” - oprawa twarda - Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Książka posiada 808 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Mietek Pachter - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę - okładka książki
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski